🛍️❌ 2020 Tayland'da plastik poşet yasağı ile başladı

HABER MASASI

Geçen yıla kadar dünyada denize en çok plastik atık döken 6'ncı ülke olan Tayland 2020 yılına girilmesiyle birlikte tek kullanımlık plastik poşet kullanımı yasaklandı. Uygulama büyük çaplı alışveriş merkezi ve mağazalarda başladı.2021 itibarıyla ülke genelinde plastik poşet kullanımı sonlandırılacak.

Tayland basınında yer alan haberlere göre, hükümet, uzun süredir planladığı tek kullanımlık plastik poşet yasağının bu yıldan itibaren büyük çaplı alışveriş merkezi ve mağazalarda uygulamaya konulduğunu bildirdi.

Denize en çok plastik atık döken 6'ncı ülke

Yasağı duyuran Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Varawut Silpa-Archa, Tayland'ın geçen yıla kadar dünyada denize en çok plastik atık döken 6'ncı ülke olduğunu belirterek, "Son 5 aydır yürütülen kampanyalar ve Tayland halkının yardımı sayesinde bu alanda 10'uncu sıraya geriledik." dedi.

2021'den itibaren ülke genelinde sonlandırılacak

Geçen yıl plastik poşet kullanımının ülke genelinde 2 milyar civarında azaldığını kaydeden Varawut, 2021'den itibaren plastik poşet yasağının bütün dükkan ve mağazalara yayılıp, ülke genelinde plastik poşet kullanımının tamamen sonlanacağını ifade etti.

Plastik poşet 30 kuruş mu oluyor? Bakanlık'tan açıklama
Jurnal.ist

Ücretli poşetten sonra yeni uygulama: Artık ambalajdan da para alınacak
Jurnal.ist