İran durmuyor: ABD Büyükelçiliği'ne iki roket fırlattı

HABER MASASI REUTERS, AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği yakınlarına iki füze atıldı. Roketlerden birinin ABD Büyükelçiliği'nden 100 metre uzaklığa düştüğü belirtildi.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği’ne füzeli saldırı düzenlendiği bildirildi. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bağdat Yeşil Bölge’deki ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 adet füze atıldı.

Roket düştükten sonra ateş açıldı

Sosyal medyada yayımlanan görüntülerde de ABD Büyükelçiliği’nde uyarı sirenlerinin çaldığı görüldü.

Reuters Haber Ajansı ise Irak’ın başkenti Bağdat’ta iki adet patlama sesi ve ardından siren sesleri duyulduğunu bildirdi. Ajans, üç MLRS roketinin düştüğü ve ardından ateş açıldığı yönünde bilgi verdi. Polis kaynaklarına dayandırılan bilgiye göre, roketlerden en az biri ABD Büyükelçiliği'nden 100 metre uzaklıkta düştü.

İlk saldırı değil

Irak ordusu, Sovyet yapımı Katyuşa MLRS roketleri olarak tanımlanan en az 3 merminin Bağdat’ın merkezine düştüğünü söyledi.

  • Bu Yeşil Bölge’ye yapılan ilk saldırı değil. Pazar günü geç saatlerde, Yeşil bölge ağır bombardıman altında kaldı.

ABD-İran ilişkileri geçmişte nasıldı?
ABD ve İran ilişkilerinin tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor. İki ülke özellikle Şah Pehlevi döneminde müttefik olmuş, 1979'da Humeyni önderliğinde gerçekleşen İran Devrimi sonrasında ise aralarındaki gerilim başlamıştı.

Tansiyon yükseliyor: İran, ABD’yi nasıl vurdu? Yolcu uçağını ABD mi düşürdü?
Jurnal.ist

İran'ın füze saldırısının ardından dünyadan tepkiler
Jurnal.ist