Oscar tarihinde bir ilk: Ödüller sahiplerini buldu 🎬

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Oscar ödülleri görkemli bir tören eşliğinde sahiplerine verildi. Güney Kore yapımı "Parazit" (Parasite), ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film ödülüyle Oscar tarihine adını altın harfle yazdırdı. Gişe hasılatı ile rekor kıran Joker'in başrolü Joaquin Phoenix ise 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü kazandı. Judy filmi ile 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü Renee Zellweger kazandı. 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü alarak Brad Pitt oyunculuk dalındaki ilk Oscar'a uzandı.

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 92. Akademi Ödülleri Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Güney Kore yapımı "Parazit" (Parasite), ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film ödülüyle Oscar tarihine geçti.

Parazit filminin kadrosu

Bunun yanı sıra "Parazit", yönetmeni Bong Joon Ho'ya "En İyi Yönetmen" ödülünü getirirken, "En İyi Uluslararası Film" ve "En İyi Orijinal Senaryo" ödüllerini toplayarak büyük bir başarı kazandı.

''Joker'' filminin başrol oyuncusu Joaquin Phoenix

'En İyi Erkek Oyuncu' ödülü Phoenix'in olurken 'En İyi Kadın Oyuncu' Zellweger'in

Öte yandan "Judy" filmi ile "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü Renee Zellweger kazanırken, "Joker" filminin başrol oyuncusu Joaquin Phoenix "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünün sahibi oldu.

Judy filminin başrolü Renee Zellweger

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Dern, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ise Brad Pitt'in oldu

"En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü "Evlilik Hikayesi" (Marriage Story) filmindeki rolüyle Laura Dern kazanırken, "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü "Bir Zamanlar Hollywood'da" (Once Upon a Time in Hollywood ) filmindeki rolüyle Brad Pitt kazandı.

Joaquin Phoenix, Renee Zellweger, Brad Pitt

Ödüle layık görülenler:

Ödül TürüKazananıEn İyi Film Müziği: Joker (Hildur Guðnadóttir)En İyi Özgün Şarkı: "(I'm Gonna) Love Me Again" Rocketman (Elton John ve Bernie Taupin)En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: BombshellEn İyi Uyarlama Senaryo:Taika Waititi (Jojo Rabbit)En İyi Kostüm Tasarımı:Little WomenEn İyi Kurgu: Ford vs. FerrariEn İyi Görüntü Yönetmeni: 1917 (Roger Deakins)En İyi Ses Kurgusu: Ford v FerrariEn İyi Ses Miksajı:1917En İyi Belgesel: American FactoryEn İyi Kısa Belgesel: Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a GirlEn İyi Animasyon Filmi:Toy Story 4En İyi Kısa Animasyon: Hair LoveEn İyi Kısa Film: The Neighbor’s WindowEn İyi Yapım Tasarımı:Once Upon a Time in HollywoodEn İyi Sinematografi: 1917

Joaquin Phoenix başarısı taçlandırıldı: Altın Küre Joker'in
Jurnal.ist

Bayramda akraba ziyaretlerinden sıkılanlar için IMDb'de yer alan en iyi 10 film
Jurnal.ist