Yunanistan hakkında AİHM'e yapılan iki başvuru işleme alındı

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Göç İdaresi, Yunanistan tarafından geri itilen bir aile ve şiddetli müdahaleyle ölen bir mülteci için AİHM'e yapılan iki başvurunun işleme alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden, Yunanistan'ın sığınmacılara yönelik insan haklarını ihlal eden uygulamalarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşınmasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Sınırda umutla bekleyen bir öksüz: Hamed Reza
Avrupa'ya geçmek için Pazarkule Sınır Kapısı'na gelen ve Yunanistan'ın kapıyı açacağı umudunu taşıyanlar arasında en çok sıkıntıyı çocuklu aileler çekiyor. Sık sık sığınmacılara biber ve göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek mermilerle de müdahale eden Yunan güvenlik güçlerinin sert tavrından çocuklar ve bebekler de etkileniyor. Sınırda bekleyen çocuklardan biri de annesini geçen yıl Afganistan'da terör saldırısında yitiren 3 yaşındaki Hamed Reza... Üzerindeki beyaz montunun artık çektiği sıkıntıları gösterircesine karalaştığı, kafasındaki beresi ile sevimliliğinin yanı sıra gözündeki acı dolu bakışla dikkatleri çekiyor. Reza, babası ile gazın tesir etmediği yerlere sığınırken bir yandan da elindeki ıslak mendille sık sık gözünü ve yüzünü siliyor.


AİHM başvuruları işleme aldı

Hak ihlallerine uğrayan sığınmacıların AİHM'e başvurularının sürdüğü kaydedilen açıklamada, "İnsan hakları hiçe sayılarak Yunanistan tarafından geri itilen bir aile ve şiddetli müdahale sonucu hayatını kaybeden bir başka sığınmacı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılan iki başvuru mahkeme tarafından işleme alınmış ve öncelikli görüşülmesine karar verilmiştir" ifadesine yer verildi.

Yunanistan'ın mültecilere zulmü bitmiyor: Sınırda siper kazıyorlar
Jurnal.ist

Yunan askerleri mültecilere rastgele ateş açıyor
Jurnal.ist