İşsizlikten Şampiyonlar Ligi finaline uzanan hikaye: Andrew Robertson

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

▬ Liverpool forması giyen sol bek Andrew Robertson, 2017 yılında geldiği takımda iki yıl üst üste Şampiyonlar Ligi finaline yükseldi.

▬ Henüz 25 yaşında olan İskoç futbolcu, bundan yalnızca 7 yıl önce yaptığı paylaşımda işsiz ve parasız olmaktan dert yanmıştı.

▬ Çocukluk aşkı Rachel Roberts ile evli olan Robertson'ın Rocco ve Aria isimli dünyalar tatlısı iki çocuğu var.

0. Andrew Robertson, 11 Mart 1994 tarihinde İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow’da dünyaya geldi.
0. Küçük kardeşi, annesi ve babasıyla mesut bir hayat süren minik Robertson’ın futbola olan ilgisini henüz o yaşlarda keşfedildi.
0. Giffnock’ta bulunan St. Ninian isimli okulda eğitim hayatını sürdüren genç sol bek, 2006-2012 yılları arasında okul takımına kaptanlık yaptı.
0. Okul takımındaki performansı ona, her İskoç gencinin hayali olan Celtic altyapısının kapılarını açtı.
0. Ancak Celtic’de işler istediği gibi gitmedi. Fiziği için ‘çok ufak’ görüşünde birleşen Celtic teknik heyeti, Robertson’la uzun vadeli bir plan yapmadı ve serbest bırakıldı.
0. Kadroda düşünülmediğini anlatyan Robertson, Queesn’s Park Rangers’ın yolunu tuttu.
0. Burada bir yandan üniversiteye hazırlanan bir yandan da A takıma yükselme planları yapan İskoç genç, hayaline İskoçya Challenge Cup’ta ulaştı ve ilk maçına bu turnuvada çıktı.
0. İlk golünü 13 Kasım 2012’de atan Robertson, takımının ligi üçüncü sırada tamamlamasına yardımcı oldu ve kariyer basamaklarını tırmanmaya başladı.
0. Dundee United’ın dikkati çeken Robertson, 3 Haziran 2013’te attığı imzaylı İskoçya’nın en üst ligine adım atmış oldu. Dundee United’da kısa sürede Jackie McNamara’nın vazgeçilmez isimlerinden biri olmayı başaran sol bek, yılın genç oyuncusu gibi birçok ödül kazandı.
0. Bu ödüller ve performansı yalnızca 1 yıl sonra ona Premier Lig kapılarını açtı. Yine bir Haziran ayında transfer olan Robertson, 2.85 milyon pound karşılığında Hull City’e geldi.
0. Hull City’de de ayın oyuncusu gibi kişisel ödülleri kişisel müzesine götürmeyi başaran Robertson, burada kalıcı olmayı başardı. Hull City’de 3 yıl oynayan İskoç futbolcu, inanamadığı teklifi ise 2017’de aldı.
0. Jurgen Klopp’un özel isteğiyle 8 milyon pound karşılığında Liverpool’a imza attı. Liverpool’a geldikten sonra 2018 ve 2019’da iki sezon üst üste Şampiyonlar Ligi finali gördü.
0. Makine gibi işleyen Liverpool’un en önemli dişlilerinden biri olan Robertson, 2019’un Ocak ayında kulübüyle sözleşmesini 5 yıl daha uzattı ve 2024’e kadar kendisini Liverpool’a bağlayan kontratı imzaladı.
0. Lise yıllarından sevgilisi Rachel Roberts ile evli olan Adrew Robertson’ın Rocco ve Aria isminde iki çocuğu var.
0. Rocco henüz iki yaşında, Aria ise henüz 4 aylık...
0.
HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.