Naim Süleymanoğlu vefatının ikinci yılında anılıyor

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu olan milli halterci Naim Süleymanoğlu 18 kasım 2017 tarihinde akciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşında hayatını kaybetti. Üst üste 3 kez olimpiyat şampiyonu olan Süleymanoğlu, 7'şer kez dünya ve Avrupa şampiyonluğuna ulaşırken, 46 dünya rekoruna imza attı.

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli halterci Naim Süleymanoğlu, vefatının ikinci yıl dönümünde anılıyor.

Halterde elde ettiği başarılarla dünyanın efsane sporcuları arasına adını yazdırmayı başaran Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967'de Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde dünyaya geldi.

Henüz 16 yaşında halterde ilk dünya rekorunu kıran Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992'de de Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından dünyanın en iyi sporcusu ilan edildi.

"Cep Herkülü" lakaplı Süleymanoğlu, Bulgaristan'daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Avustralya'da düzenlenen Halter Dünya Kupası sırasında Türk Büyükelçiliğine sığınarak, iltica etti.

1988 Seul Olimpiyatları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalarda Türkiye adına mücadele etti.

Süleymanoğlu, 1986 yılında dönemin başbakanı Turgut Özal ve ilgili birimlerin başarılı operasyonuyla Türkiye'ye getirildi. "Cep Herkülü", uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye'ye olan özlemini gösterdi.

46 kez dünya rekoru kıran Türk halterci Naim Süleymanoğlu'nun gurur dolu hikayesi!
Tüm dünyanın yakından tanıdığı 'Cep Herkülü' Naim Süleymanoğlu kimdir? 1967'de Bulgaristan'da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu halter sporunun tüm dünyada tanınmasını sağladı. Erken yaşlardan itibaren kazandığı başarılarıyla göz dolduran Naim, kilosunun tam 3 katını kaldırabildiği için uluslararası alanda 'Cep Herkülü' olarak tanınmaya başladı. Bulgaristan'da yaşanan asimile politikası nedeniyle uzun süre Naum Shalamanov ismini kullanmak zorunda kaldı. Bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti ile irtibata geçerek ana vatanına filmleri aratmayan bir operasyonla kaçırıldı. Geçen sene hayatını kaybeden Naim akıllarda ve gönüllerde kazandığı başarılarıyla ve ülkesine olan sevgisiyle yer edindi. Kendisini rahmetle anıyoruz...


Üst üste 3 olimpiyat şampiyonluğu

Milli halterci, üst üste 3 kez olimpiyat şampiyonu olarak tarihi bir başarı elde etti. "Cep Herkülü", 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda şampiyonluk sevinci yaşadı. Başarılı sporcu kariyerinde ayrıca 7'şer kez dünya ve Avrupa şampiyonluğuna ulaşırken, 46 dünya rekoruna imza attı.

Süleymanoğlu, aynı zamanda Türkiye'ye olimpiyatlarda güreş branşı dışında altın madalya kazandıran ilk isim olarak tarihe geçti.

Time dergisine kapak oldu

1988 Seul Olimpiyatları'ndaki performansıyla dünya çapında bir üne kavuşan Süleymanoğlu, Time dergisine 3 Ocak 1988'de kapak oldu.

2000 ve 2004 yıllarında Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine seçilen "Cep Herkülü", 18 Kasım 2017'de karaciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşında vefat etti.

Süleymanoğlu'nun cenaze törenine siyaset, iş ve spor camiasından kişilerin katıldığı törenle Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi. Efsane haltercinin cenazesine, aktif spor yaptığı dönemde en büyük rakibi olan Yunan Valerios Leonidis de katıldı.

'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' filminden yeni teaser
Naim Süleymanoğlu'nun yaşamını anlatan 'Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu' filmine özel hazırlanan ikinci tanıtım videosu yayımlandı. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak gösterilen Naim Süleymanoğlu'nun hayatı beyaz perdeye aktarılıyor. Spor kariyerinde 47 dünya rekoru, 3 olimpiyat altın madalyası, 6 avrupa şampiyonluğu ile 7 dünya şampiyonluğu sığdıran usta halterci Naim Süleymanoğlu'nun hayatı anlatan filmin vizyon tarihi 25 Ekim 2019...