ABD ve Almanya arasında tehlikeli 'Huawei' gerginliği

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’ye açtığı savaş hız kesmeden devam ediyor. Donald Trump yönetimi şimdi de Almanya’yı, Huawei altyapısını bırakması konusunda uyardı. Bu uyarı, birçok farklı analizde ‘tehdit’ olarak yorumlanıyor…

The Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir makalede Amerika Birleşik Devletleri’nin, Almanya ile önemli sayılabilecek bir ‘Huawei pazarlığına’ oturduğundan bahsedildi. Bu pazarlığın ABD tarafından Almanya’ya dayatılan bir işbirliği olduğu da vurgulanırken ABD, Almanya’ya Çinli Huawei ile ilgili gelecek planlarından vazgeçmesi noktasında sert bir uyarıda bulundu denilebilir.

Huawei’yi ‘casusluk faaliyetleri’ iddiasıyla sürekli olarak köşeye sıkıştıran ve derin ambargolarla karşı karşıya bırakan ABD, Çinli şirkete yönelik net bir bezdirme politikası izliyor. Huawei, ABD tarafından dillendirilen bu iddiaları baştan beri yalanlarken ABD’bin bu iddiaları kanıtlamak için somut deliller sunmadığını da belirtelim.

Almanya, 5G çalışmalarında Huawei ile çalışmayı tercih ediyor.n

Donald Trump yönetimi, ‘politik’ ve ‘ticari’ müttefiklerinin tamamını Huawei ile olan ilişkileri konusunda baskı altına almaya devam ederken Huawei’ye yaptırım uygulamayı da zorunluluk olarak nitelendirmeyi sürdürüyor. Trump’ın tüm baskılarına karşın Almanya’nın Huawei ile yürüttüğü çalışmaları aksatmadığını ve herhangi bir yaptırımdan uzak durduğu da ortadayken Almanya ve ABD arasında ‘tehlikeli bir gerginlik’ meydana gelebilir.

Huawei, ABD’nin ambargo hamleleri dolayısıyla problemli süreçler yaşamaya devam ediyor…

'İstihbarat sırlarının paylaşımı durabilir'

The Wall Street Journal’de yer alan makaleye göre Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisi, Almanya’ya Huawei’nin yeni nesil 5G altyapılarının kullanılması halinde ABD’nin kimi sırları paylaşmayı durduracağını ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin temel planı ise Almanya ile tüm istihbarat paylaşımını kesmek değil. Şayet, Huawei ekipmanları Almanya’da kullanılırsa istihbaratların tamamına yönelik kapsam daraltmasına gitmek.

REKLAM

ABD’li şirketlerin 5G çalışmalarına ‘zorlu bir rakip’ olarak değerlendirilebilecek olan Huawei, Trump’ın ağır iddialarına muhatap olmaktan da kurtulamıyor…

Huawei’nin ABD’de de hız kesmeden devam eden savaşına ek olarak ABD Adalet Bakanlığı Huawei’yi ticari sırları izinsiz paylaşmakla suçlamış ve şirket CFO’su ABD’ye iade süreciyle baş başa kalmıştı. Tüm bu süreçlerin devamı ve bitiminde neler yaşanacağını zaman gösterecek…

ABD'nin Huawei ile bir derdi var: 'Hedef 5G'
Teknoloji

ABD, Çinli Huawei ve ZTE'yi tamamen yasaklayabilir
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.