Analiz: Apple'ın 2019'da hangi ürünleri tanıtması bekleniyor?

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 3 DAKİKADA OKUNUR

İsabetli Apple tahminleriyle bilinen Ming-Chi Kuo yine görev başında. Analist bu kez de Apple'ın 2019'da tanıtabileceği yeni ürünlerin listesini çıkarıp ayrıntıları paylaştı. Biz de tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

İsabetli tahminleriyle bilinen Ming-Chi Kuo, Apple ürünleriyle ilgili geniş kapsamlı araştırmalar yapıp yakın kaynaklarından birçok farklı konuda bilgi ediniyor. Bu bilgileri takipçileriyle paylaşan başarılı isim, aslında ürünler çıktıktan sonra iddialarının ne kadar doğru olduğunu kanıtlamış oluyor. Böylece aslında her geçen yıl güven tazeliyor.

Yayınlanan yeni rapor, Ming-Chi Kuo'nun yeni Apple ürünleriyle alakalı bilgilerini ortaya çıkarıyor. Öngörülerde iPhone, iPad, MacBook, Apple Mac, monitör, Apple Watch, AirPods 2 ve AirPower gibi ürünler yer alıyor. Biz de tüm bu ürünleri detaylarıyla birlikte kaleme alıyoruz.

Yeni iPhone'larda arka yüzeyin buzlu cam olacağı iddia ediliyor.

iPhone

Ming-Chi Kuo, 2019'da çıkacak olan iPhone'ların sahip olacağı özellikleri kısaca şu şekilde listeliyor.

  - Arka yüzeyde buzlu cam
  - Kablosuz şarj ile diğer cihazları şarj etme
  - İyileştirilmiş FaceID
  - Max modeli için üç arka kamera
  - Daha büyük batarya
  - Önceki nesil modellerle aynı boyutta ekranlar
  - USB Type-C bağlantı arabirimi

Yeni iPhone'ların tasarımı hakkında şu ana kadar çıkan en önemli ayrıntılardan biri buzlu cam. Böylece Google Pixel 3'lerin arka kısmına benzer bir yüzey sunulacağı tahmin ediliyor. Kablosuz şarj konusunda geçtiğimiz dönemlerde Huawei Mate 20 Pro'da gördüğümüz 'farklı cihazları şarj etme' özelliğinin bu telefon için de geçerli olabilir.

iPhone 11'in arka yüzeyi buzlu camla kaplanabilir
Teknoloji

Gelişmiş FaceID, daha büyük batarya, eski modele oranla aynı boyutlarda ekranlar da diğer detaylar arasında. Ayrıca Apple'ın arka kamera konusunda da özellikle Max versiyonda üç lense yer vereceği tahmin ediliyor. Belki de en çok merak edilen detaylardan bir diğeri ise USB Type-C. Bu arabirimin Lightning'in yerini alabileceği söyleniyor. Göreceğiz.

REKLAM

Yeni nesil iPhone'lar USB-C ile gelebilir
Teknoloji

A'dan Z'ye: Yeni iPhone 11 özellikleri ve hakkındaki tüm söylentiler!
Teknoloji

Hem iPad hem de iPad mini'de birtakım düzenlemeler bekleniyor.

iPad

iPad'ler için de konuşulan çok fazla detay var. Şöyle ki:

  - Daha yüksek performanslı işlemci
  - 10.2 inç'lik daha dar çerçeveli bir model
  - Daha yüksek performanslı iPad mini

Hem iPad hem de iPad mini'de güçlendirilmiş yonga seti önemli. Böylece işlemci ve grafik performansı önemli oranda artırılmış oluyor. Ek olarak 9.7 inç'lik iPad'in 10.2 inç'e çıkıp kenarlar çıtaların daha da inceltilmesi söz konusu.

iPad mini 5 tasarım anlamında çok fark içermeyebilir
Teknoloji

Yılın ilk yarısında giriş seviyesi iPad ve iPad mini 5 çıkabilir
Teknoloji

MacBook Pro'da da özellikle RAM konusunda bir güncelleme olabilir.

MacBook

Dizüstü bilgisayar tarafında da önemli gelişmeler yaşanabiliyor.

 • - MacBook Pro için yeni 16 ila 16.5 inç'lik ekran seçeneği gelebilir
  - Yeni bir tasarım
  - 13 inç'lik MacBook Pro'ları 32 GB RAM'e yükseltmek için yeni bir seçenek

MacBook Pro'larda şu anda sunulan en büyük ekran boyutu 15 inç. Ancak yeni modellerle birlikte ekran boyutu 16 inç ya da 16.5 inç'e çıkarılabilir. Doğal olarak tasarımda da değişiklikler bekleniyor. Ayrıca şu anda mevcut 13 inç'lik MacBook Pro'da maksimum 16 GB RAM sunulurken, yeni modelle birlikte 32 GB RAM desteklenebilir.

Apple'ın silindir bilgisayarında da yine teknik tarafta değişiklikler olabilir.

Mac Pro

Ming-Chi Kuo, 2019'da Mac Pro'ların kolayca yükseltilebilir bileşenlere sahip olacağı söyleniyor. Ancak şimdilik bu bilgiden daha fazlası yok.

6K çözünürlükte bir monitörün tanıtılacağı da tahminler arasında.

Monitör

Özellikle grafik / tasarım ya da video düzenlemeyle uğraşan kişiler için yeni yılda Apple'dan çok yüksek (6K) çözünürlüklü bir monitör bekleniyor. Şimdilik ekran boyutu tahmini ise 31.6 inç.

Seramik kaplamalı Apple Watch da 2019'daki tahminler arasında.

Apple Watch

Apple Watch'un da bir yol haritası var. Tahmini yeni özellikler ise şu şekilde:

  - EKG kalp atışı hızı izleme işlevinin daha geniş bir portföye yayılması
  - Seramik kaplama seçeneği

AirPods 2

Apple'ın çıkışından bu yana 2 yıl içinde en fazla satan ürünlerinden biri AirPods. Dolayısıyla ikinci nesli de fazlasıyla merak ediliyor. Aslında son birkaç yıldır yeni nesil AirPods fazlasıyla merak ediliyor. Fakat AirPower'da olduğu gibi AirPods 2'de de bir belirsizlik söz konusu. Ürünün ne zaman duyurulacağı ya da satışa çıkacağı şimdilik net değil. Ancak Ming-Chi Kuo AirPods 2'nin bu sene tanıtılabileceğini savunuyor.

REKLAM
 • - Kablosuz şarj destekleme
  - Daha iyi bir bluetooth bağlantısı

AirPods 2 bu yılın ilk yarısında tanıtılabilir
Teknoloji

AirPower

Sürüncemede kalan bir diğer ürün ise AirPower. Ming-Chi Kuo'nun AirPower hakkında da tahminleri var. Çıkışı yılan hikâyesine dönen bu ürünün 2019'un ilk yarısında tanıtılacağı öngörülüyor.

Hayal gerçek oluyor: 'Siyah AirPods 2 bahar aylarında gelecek'
Teknoloji

iPod

Son ürün ailesi ise iPod. Birçok kişi iPhone'lar sebebiyle özel bir müzik çalara ihtiyaç duymuyor. Ancak iPod'ların da iyileştirilmiş bir versiyonunun yeni yılda satışa çıkması söz konusu.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.