Bill Gates hedefini belirledi: 'Kansere çözüm'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Dünyanın en ünlü bilim dergileri arasında değerlendirilen MIT Technology Review, 2000’den bu yana her yıl özel bir liste hazırlıyor: ‘Devrim Yapan 10 Teknoloji Listesi.’ Listeyi bu yıl, Bill Gates düzenleyecek…

Bu yılın ‘Devrim Yapan 10 Teknoloji Listesi’ni hazırlayacağı açıklanan Bill Gates’in en önemli önceliği ‘kanser tedavisi’ üzerine. Gates, bu durumu ‘Bilim insanları, ilk kişiselleştirilmiş kanser aşısını pazarlamaya çok yaklaştı. Şayet her şey planlandığı gibi giderse bağışıklık sistemini özgün gen değişimiyle tümörü saptamaya tetikleyen aşı, kanserin sonunu getirebilir.’ sözleriyle ifade ediyor.

MIT Technology Review, bilim ve teknoloji konusundaki yetkin kaynaklardan biri olarak değerlendiriliyor.

Dünyanın en başarılı teknoloji yöneticileri arasında yer alan Bill Gates’e göre kanser tedavisini hızlandırmak ve yeni çözümler üretmek için oluşturulan çalışmalar çok uzun zaman önce başladı. 2008yılında araştırmacılar, tümör barındıran hücrelerdeki değişimleri karşılaştırma yoluna giderek tüm tümörlerin farklı olduğunu keşfetmişti.

Bill Gates, kanser konusundaki çalışmaların hızlanması gerektiğine inanıyor.

Her yıl 8.2 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybediyor

Günümüzde, çok sayıda farklı ilaç şirketi, herhangi bir tümör hücresinin sahip olduğu değişim kopyalarını barındıran kanser aşıları geliştiriyor. Aşının yapmaya yaradığı şey, insanın bağışıklık sistemini değişime uğramış hücreleri bulup yok etmeye programlamak. Her sene 8.2 milyon insanın kanser nedeniyle hayatını kaybettiği düşünüldüğünde Gates’in kanser tedavisi için yürüteceği çalışmalar oldukça mantıklı ve makul olarak değerlendirilebilir…

Malala'yı ilk karşılayan Bill Gates oldu: Bana ilham vermeye devam et
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.