Eski iPhone'ların kasıtlı yavaşlatılmasıyla ilgili TBMM'ye araştırma önergesi verildi

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

ABD, Fransa, İtalya ve İsrail'de açılan davalar ardından Apple'ın eski iPhone'ları kasıtlı yavaşlatma konusu Türkiye'de de meclis gündemine giriyor. Ayrıntılar haberimizde:

Eski iPhone'ların kasıtlı yavaşlatılması epey uzun süredir teknoloji gündeminde. Tansiyon tam düşecek derken farklı ülkelerden açılan davalarla konu tekrardan alevleniyor. ABD, Fransa, İtalya ve İsrail'in ardından Apple'ın kasıtlı yavaşlatma konusu Türkiye'de de meclisin gündemine gündeminde.

Apple'dan itiraf: Eski iPhone'lar bilerek yavaşlatılıyor
Teknoloji

Fransa, eski cihazları bilerek yavaşlattığı için Apple'a dava açtı
Teknoloji

Meclis'e verilen araştırma önergesinde Türkiye'de 9.5 milyon iPhone kullanıcısı olduğu da belirtiliyor.

Önergede birçok farklı detay yer alıyor

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya tarafından TBMM'ye sunulan önergede şu açıklamalar yer alıyor:

  • Fransa'da ihlal yaptığı belirlenen şirketler, yıllık gelirinin yüzde 5'i kadar para cezasına çarptırılabilir. Bu, Apple'ın ödemeyi zorunlu kılacağı 11.5 milyar dolar ceza anlamına geliyor. Türkiye'de yaklaşık 9.5 milyon aktif iPhone kullanıcısının, bu yolla yeni telefon almaya yönlendirilmesi de Apple'a büyük davalar açılmasına neden olabilir. Samsung'un aynı nedenle 5 milyon Euro cezaya çarptırıldığı İtalya'da adaletsiz ticari aktiviteler gerçekleştirdiği belirtilmekte, cezanın sebebi olarak da ‘telefonda ciddi aksamalar ve bariz yavaşlamalar yaşanması sonucu kullanıcıların, yeni cihaz almaya yönlendirmesi' gösterilmiştir. Apple'ın, pil ömrü azalan eski telefonları yavaşlattığı yönündeki beyanları bile, Türkiye'deki 82 milyon vatandaşın menfaatleri adına bu konuyla ilgili araştırma yapılmasını zaruri hale getirmiştir.

Apple ve Samsung, 'kasıtlı yavaşlatma' sebebiyle para cezası ödeyecek
Teknoloji

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.