Facebook'tan Instagram hamlesi: 'Yeni tasarımla geliyor'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Mobil uygulama tasarımını ‘içerikleri’ ön plana çıkaracak biçimde güncellemek amacıyla hareket eden Facebook, siyah ve beyaz renklerin hakim olduğu yüksek kontrast değerlerine sahip bir tasarımın peşinde. Yenilikler test aşamasında.

Sosyal medyanın genç kitlesi tarafından dışlanmaya devam eden Facebook, Instagram ve Twitter’a oranla ‘demode’ olarak değerlendirilmesi gerçeğini değiştirmek istiyor. Değişen süreçlere ve sürekli derinleşen rekabete karşın 2.32 milyar aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması olmaya devam eden platform, farklı hamlelerle gücünü perçinlemek istiyor.

Facebook, tasarım konusunda birçok farklı kanaldan yoğun eleştirilerle karşı karşıya kalıyordu.

Yenilik başlığı altında değerlendirilebilecek hamlelerin ilki Facebook mobiluygulamasının tasarımını yakından ilgilendiriyor. Facebook tarafından test edilmekte olan yeni arayüzde mobil uygulama, Facebook’un mavi renk vurgularından tamamen ayrılmış durumda.

Uygulama tasarımları, geliştiricilerin bütçe ve emek anlamında en büyük hassasiyetlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Yenilik henüz test aşamasında!

Facebook, bir zamanlar Instagram’da gerçekleştirdiği gibi uygulamayı koyu ve açık renklerin hakim olduğu yüksek kontrastlı bir görünüme kavuşturmak istiyor. Bu sayede içerikler, arayüzünden kendisinden daha fazla öne çıkmış olacak. Facebook’un mobil uygulamasına yönelik çalışmaların henüz ‘test aşamasında’ olduğunu da hatırlatalım.

Test aşamasındaki yenilik, Facebook'un farklı renk kodları ve tasarımla kullanıcılarının karşısına çıkmasını önceleyecek.

‘Instagram sadeliği’ temel motivasyon!

Kontrast odaklı yeni tasarımın genel anlamda Instagram’ın sadeliğine yaklaştığını söylemek mümkün. Yine de uygulamanın çok fazla özelliğe ve bölüme sahip olması, yalnızca bir Facebook deneyimi isteyenleri için fazla kafa karıştırıcı bir görünüm oluşturuyor.

Facebook'un Instagram hayali: 'Hikayeler'e muadil aranıyor'
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.