Google, 2018'de Apple'a çalıştı: '9.8 milyar dolar'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Apple cihazlar özelinde trafik elde ederek avantaj sağlamayı hedefleyen Google, 2018 yılı boyunca tam 9.5 milyar doları Apple’a harcadı. Google’ın reklam ödemelerinin daha da artması bekleniyor…

Apple, birçok farklı gelir kalemine sahip olmakla birlikte Goldman Sachs’ın verilerine göre şirketin hizmetler gelirinin büyük bir kısmı Google tarafından karşılanıyor. İki dev şirket arasındaki bu alışveriş, çok fazla ve çeşitli giderler oluşturuyor ve bu bazen her iki şirket için de ‘can sıkıcı’ boyutlara sürüklenebiliyor.

Google'ın birçok farklı konuda birçok farklı dev şirketle anlaşmaları bulunuyor.

Google’ın en önemli ve kendisi için faydalı önceliklerinden biri iOS işletim sisteminde kalıcı ve ‘daha çok tercih edilen’ olabilmek. Şirket, bu doğrultuda amacına ulaşabilmek için ciddi bir maddi harcama ve çaba sarf ediyor. Google Maps, Gmail, Google Drive gibi çok sayıda Google servisi iOS platformu için kullanılabilir durumda. Bu servislerin büyük bir bölümü hem Google hem de Apple için hayati önem arz ediyor. Zira, Apple kullanıcılarını makul ve başarılı uygulamalarla tanıştırırken Google da kendi reklamını oldukça ilerici bir biçimde Apple platformuna taşımış oluyor.

Apple, Google ile olan iş ilişkilerinden büyük avantajlar elde etmeye devam ediyor.

Hedef yeniden '1 trilyon dolarlık şirket' olabilmek!

Google’ı bir kenara bırakırsak Apple, yeni bir hamle hazırlığında. Şirket yeni bir üyelik sistemi üzerinde çalışıyor. Apple Prime ismiyle piyasaya çıkarılacak olan yeni paket, Apple’ın tüm online servislerini tek bir üyelik altında toplayabilecek. Apple Music ve Apple’ın Netflix rakibi olması beklenen servisin birleşimi olacak Apple Prime, ABD’li teknoloji devini yeniden 1 trilyon dolar seviyesine çıkarabilir…

Apple'dan sert uyarı: Bilgi sızdıranlar tutuklanıyor!
Teknoloji

Apple tahtını kaybetti: 'Piyasa değeri en büyük şirket değişti'
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.