Google Haritalar, '5 milyar' indirmeyi geçti

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Dünyanın en başarılı ‘navigasyon’ uygulamaları arasında değerlendirilen Google Haritalar, kendi arama uygulamasını dahi geçerek 5 milyar indirme seviyesine ulaştı. Google, uygulamaya dair beklentilerini karşılamış görünüyor…

Google Haritalar, indirme sayısıyla tarihe geçmek üzere. Popüler navigasyon uygulaması, YouTube’un ardından PlayStore’da 5 milyar etiketine ulaşan ikinci uygulama oldu. Esasında, PlayStore’da 5 milyar indirme etiketine sahip olan başka uygulamaların olduğundan da bahsedilebilir. Buna karşın, Google Play servisleri neredeyse her Android cihaz için ön yüklü durumda geldiği için bu servislerin yarışa dahil edilmesi makul görünmüyor.

Google Haritalar, kendi alanının en başarılı uygulaması konumunda.

İndirme sayısında tutarsızlıklar mevcut

Bu uygulamaların tümü Play Store’a erişimi olan herhangi bir cihaza önceden yüklenmiş olsa bile daha önceleri yazılımın içine yerleştirildiği ya da önceden yüklemelerin yapılmadığı zamanlar vardı. İndirme sayılarındaki tutarsızlıklar muhtemelen burada başladı. Ayrıca Google bu indirme sayılarını nasıl ölçtüğünü de açıklamıyor, bu nedenle yükleme toplamlarındaki fark, bilinmeyen faktörlerden de kaynaklı olabilir.

Yandex, Google Haritalar'a alternatif oluşturmayı başardı. Buna karşın, Yandex Haritalar'ın gelişmek için birçok farklı yetkin özellikle donatılması şart.

5 milyar seviyesi, bir uygulama için değerlendirildiğinde her açıdan oldukça makul bir istatistik. Google’a alternatif uygulamalar üreten Yandex’in de bu istatistiğe cevap vermek için çeşitli hamleler içerisinde olduğunu hatırlatalım…

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.