Google, sahte haberlerle nasıl mücadele edildiğini açıklıyor

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Google, geçen haftaki Münih Güvenlik Konferansı'nda sahte haberlerle nasıl mücadele edildiğinin ipuçlarını paylaştı. Yapay zekâdan büyük ölçüde yararlanan şirket, tüm verileri analiz ederek genel bir değerlendirmeye alıyor. Ayrıntılar haberimizde:

Tüm çevrimiçi platfromların yaptığı gibi Google da son birkaç yıldır sahte haberlerle mücadele ediyor. Evet; şu ana kadar önemli aşamalar kaydedildi. Ancak bundan sonra atılacak adımlar sayesinde 'şeffaflık' çabalarının daha da önem kazanacağı vurgulanıyor.

Google, önümüzdeki dönemlerde sahte haberlerle mücadeleyi daha da farklı bir boyuta taşıyacak.

Kapsamlı bir analiz süreci yürütülüyor

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nda, Google aramaları, haberler ve YouTube beğenileri arasındaki bağlantılar hakkında konuşuldu. Çalışmalar genel olarak üç kategoriye ayrıldığı belirtildi. Bunlar arasında kalite, kötü niyetli içerikler ve bağlantılar geliyor.

Tabii tüm materyaller ince eleyip sık dokunarak yapay zekâ tarafından analiz ediliyor. Ayrıca haberlerin doğruluğunu kontrol eden özel bir ekip de yer alıyor.

Instagram, sahte profilleri yapay zekâyla analiz edip hesapları kapatıyor
Teknoloji

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.