iPhone ve iPad: Klavye kısayolları nasıl özelleştirilir?

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

iPhone ve iPad'lerde en çok kullanılan sistem özelliklerinden biri de klavye kısayolları. Basit yöntemler sayesinde klavye kısayollarını kolayca özelleştirmek mümkün.

Hem iPhone hem de iPad'lerde kullanım kolaylığı sunan ve işlemleri hızlıca halletmeyi sağlayan farklı özellikler var. Bunlardan biri de klavye kısayolları. Basit bir yöntem sayesinde klavye kısayollarını özelleştirip daha pratik bir kullanım senaryosu oluşturabilmek mümkün.

iPhone'lardaki 'Rahatsız Etme' modu ne işe yarar?
Teknoloji

Bu yöntem sayesinde temelde çok kullanılmayan özel karakterler farklıgörevler ya da kelimeler için kullanılabiliyor. Şöyle ki:

iPhone'da klavye kısayolları nasıl özelleştirilir?
Klavyeyi özelleştirmek için öncelikle Ayarlar üzerinden ilgili bölüme gelmek gerekiyor.

iPhone ya da iPad'de klavye kısayollarını özelleştirmek için öncelikle Ayarlar / Genel / Klavye / Metin Değiştirme kısmına erişmek gerekiyor.

Yeni bir klavye kestirmesi eklemek için sağ üstteki artı simgesine tıklamak gerekiyor.

Daha sonrasında yeni bir metin değişimi eklemek için sağ üstteki artı simgesine tıklamak gerekiyor. Mevcut kısayollar ise sol altta yer alan 'Düzenle' düğmesiyle değiştirilebiliyor.

iPhone'larda ekrandan video kaydı nasıl yapılır?
Teknoloji

Son olarak işlemi kaydetmek yeterli.

Yeni bir metin değişimi eklerken ifade kutusuna kelimeye ya da ifadeye dokunun ve akabinde kısayol kutucuğuna bunu dahil edin.

İşlem tamamlandığında 'Kaydet' düğmesine tıklayın. Hepsi bu kadar.

Kaydetme işlemi tamamlandığında özel karaktere otomatik olarak metin kaydedilmiş oluyor.

Kaydetme işlemi tamamlandığında otomatik olarak tanımlanan işarete karşılık gelen kelimeler otomatik olarak klavye kestirmesi olarak çıkıyor.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.