Kanada'dan Huawei açıklaması: 'CFO'nuz iade edilecek'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

2018 yılının Aralık ayında tutuklanan Huawei CFO’su Meng Wanzhou konusunda yeni gelişmeler var. Kanada Adalet Bakanlığı, CFO Wanzhou’nun ülkesine iade edileceğini resmen açıkladı…

Kanada Hükümeti, 2018 yılının Aralık ayında gözaltına alınan Huawei CFO’su (Finansal İşler Müdürü) Meng Wanzhou’nun Çin’e iade edilmesi konusunda resmi adımı attı. Kanada Hükümeti tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ‘Bugün içerisinde, Kanada Adalet Bakanlığı yetkilileri, Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun ülkesine iade işlemlerişni başlattı’ ifadelerine yer verildi.

Huawei CFO'su Meng Wanzhou, 1 Aralık 2018'de Kanada'da tutuklanmıştı.

Bu açıklamanın öncesindeki süreçte, 2019 yılının Ocak ayında, ABD Adalet Bakanlığı, Huawei ve Meng Wanzhou’yu ABD’nin İran’da oluşturduğu yaptırımları ihlal etmekle itham etmişti. Huawei CEO’su ve kurucusunun kızı ve şirket CFO’su olan Meng Wanzhou, 1 Aralık 2018 tarihinde Kanada’da tutuklanmıştı. Bu tutuklamaya gerekçe olarak ABD-İran ilişkilerine haksız ve yersiz şekilde müdahale olunması gösterilmişti.

Huawei, tutuklama işlemleri sırasında ciddi seviyede yıprandı.

ABD ne cevap verecek?

Hukuki sürecin ve adli işlemlerin nasıl ilerleyeceğini zaman gösterecek. Kanada Hükümeti’nin bu hamlesi sonrası ABD cephesinden yapılacak açıklama da merakla bekleniyor…

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.