Mesaj silindi: 'Silinmemiş de olabilir'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Dünyanın en popüler sosyal medya mecraları arasında değerlendirilen Twitter’a dair ilginç bir veri ortaya çıktı. Platformun, kullanıcıların sildiği mesajları veri tabanında sakladığı ifade ediliyor…

Siber güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Karan Saini,Twitter’a yönelik oldukça ilginç bir tespitte bulundu. Saini’ye göre Twitter’ın kullanıcıların direkt mesajları silmesine yönelik verdiği izin farklı bir anlam içeriyor. Uygulama, yıllar önce silinmiş mesajları bile veri tabanında saklıyor.

Twitter'ın 'direkt mesaj' özelliği, güven konusunda ciddi kayıplar oluşturmuş olabilir.

Uzun yıllar öncesine dayanan mesaj verileri ve bilgilerin Twitter cephesi tarafından saklanması dışında Twitter aracılığıyla bu mesajlara erişmek de mümkün hale gelebiliyor. Güvenlik araştırmacısı Saini, silinen veya askıya alınan Twitter hesaplarının silinen mesajlarına bile ulaşmanın oldukça kolay olduğunun altını çiziyor. Twitter’ın herhangi bir geri bildirimde bulunmaksızın böyle bir ‘depolama’ yapması birçok kullanıcı için ‘can sıkıcı’ olarak tanımlanabilir.

'Direkt mesaj skandalı' CEO Jack Dorsey'in başını ağrıtabilir...

'İnternetteki hiçbir veri aslında yok olmaz'

Direkt mesajlara yalnızca muhatabının erişebiliyor olmasına karşın Twitter’ın mesajları sildiğini söyleyip sonrasında silmediğinin ortaya çıkması, şirketin ismini lekelemeye yetti. Bu durumun farkında olup aksi yönde iddiada bulunan sosyal medya platformunun güven problemleriyle karşılaşması oldukça olası. Bu olay sonucunda internetteki hiçbir verinin aslında yok olmadığı ve her şeyin saklandığı hususunu da tekrardan hatırlamış olduk diyebiliriz…

Facebook ve Twitter'ın 'yalan haber' başarısızlığı
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.