Microsoft çift ekranlı cihazlar için Windows Lite üzerinde çalışıyor

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Microsoft son dönemlerde akıllı telefonlarda yaygınlaşan çift ekranlı tasarımları bilgisayarlarda gerçeğe dönüştürmek için yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Ayrıntılar haberimizde:

Çift ekranlı cihazlar hızlıca yaygınlaşıyor. Son dönemlerde akıllı telefonlarda karşılaştığımız bu yapı yakında bilgisayarda da tercih edilecek gibi görünüyor. Haliyle Microsoft ve Apple gibi işletim sistemi geliştiren şirketler bu tip ürünler için yatırımlarını sürdürüyor. Windows Lite olarak isimlendirilen yeni sürüm sayesinde çift ekran kullanımı aktif hale geliyor.

Microsoft, Windows Lite ile birlikte katlanabilir modeller için işletim sistemini tamamen uyarlamış oluyor. Üstelik bu sistemin yalnızca bilgisayarlarda değil akıllı telefonlarda da kullanılacağı söyleniyor.

Windows yüklerinden kurtulmuş olacak

Windows Lite, tahmin edileceği gibi Windows ile hemen hemen aynı arayüze sahip olacak. Fakat yeni sistemde fazlalıklardan kurtulmak adına bazı özelliklerin kırpılması söz konusu. Bu işletim sistemi her ne kadar çift ekranlı ürünler için geliştiriliyor olsa da işin bir de Chromebook tarafı var.

İşletim sisteminin ne zaman çıkacağı belli değil. Ama Mayıs'ta düzenlenecek olan geliştiriciler konferansında yeni bilgilerin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.