NASA başardı: 'Süpersonik uçakların şok dalgaları tespit edildi'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

NASA'nın schlieren fotoğraf teknolojisiyle görüntülediği şok dalgalarının etkileşime girdiğinde eğilip bükülmesi dikkati çekti.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ABD Hava Kuvvetlerine ait iki süpersonik uçaktan yayılan şok dalgalarını görüntülemeyi başardı.

Space.com'un haberinde, NASA'nın schlieren fotoğraf teknolojisiyle görüntülediği şok dalgalarının, ABD Hava Kuvvetleri Deneme Pilotu Okulununiki T-38 tipi süpersonik uçağından yayıldığı belirtildi.

NASA, süpersonik uçaklara yönelik çalışmasında somut sonuçlar elde etmeyi başarıyor.

Birbirlerinden yaklaşık 30 fit (9 metre) uzakta bulunan iki süpersonik uçağın 2 bin fit (610 metre) üzerinde seyreden bir diğer uçaktaki kameranın yakaladığı görüntüde, şok dalgalarının etkileşime girdiğinde eğilip bükülmesi dikkati çekiyor.

NASA'nın konuya ilişkin çalışmalarını kısa vadede hızlandırması bekleniyor.

'Bu kadarını hayal etmemiştik!'

Fotoğraf, iki süpersonik uçaktan yayılan şok dalgalarının havada etkileşimini ortaya koyan ilk görüntü oldu. NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'nde görevli fizikçi J.T. Heineck, fotoğraf için 'Bu kadar net, bu kadar güzel olacağını hiç hayal edemezdik.' ifadesini kullandı.

NASA'nın keşif aracından öz çekim!
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.