Pi sayısının 31 trilyon basamaklı hali hesaplandı

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Uzun süren çalışmalar neticesinde pi sayısının 31 trilyon basamaklı hali hesaplanarak bu alanda yeni bir rekora imza atıldı.

Japonya'da yaşayan Google çalışanı Emma Haruka Iwao, şirketin bulut hesaplama servisinin yardımıyla Pi sayısının 31 trilyon basamaklı halini hesap etti. Iwao'nun, 170 terabayt veriye ihtiyaç duyduğu hesaplamayı 25 sanal makineyle 121 günde tamamladığı belirtildi.

Pi sayısının 31 trilyon basamaklı halinin hesaplanması, uzun süren çalışmalar neticesinde gerçekleşti.

Çocukluğundan beri Pisayısındançoketkilendiğini ifade eden Iwao, ‘Çok şaşkınım. Hala bu gerçeğe alışmaya çalışıyorum. Dünya rekorunu kırmak gerçekten zordu.’ diye konuştu. Iwao, Pi sayısında bir son olmadığını belirterek rekorunu geliştirmek istediğini söyledi. Pi sayısının 31 trilyon basamaklı halini söze dökmenin, 332.064 yıl alacağı da kaydedildi.

Sayının daha önce en fazla 22 trilyon basamaklı hali hesaplanmıştı

Bir dairenin çevresinin çapına bölümüyle elde edilen irrasyonel matematik sabiti Pi sayısı, mühendislikte, fizikte, süper bilgisayarlarda ve uzayın keşfi çalışmalarında kullanılıyor.

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.