Tesla, V3 Supercharging ile şarj süresini yarıya indirmeyi vadediyor

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Tesla, şimdilik yalnızca Kaliforniya'da 'beta' süreciyle aktif ettiği V3 Supercharging istasyonuyla eskiye oranla şarj dolum süresini yarı yarıya azaltıyor. Ayrıntılar haberimizde:

Tesla, elektrikli otomobillerin şarj süresini düşürmek için yeni teknolojiler geliştiriyor. Tanıtılan üçüncü nesil Supercharge istasyonlarıyla şarj süresi önemli oranda azalıyor. Hatta yapılan ölçümler bu yeni sistemin şarj dolumu sırasında yarı yarıya zaman kazandırdığını gösteriyor.

Çılgın dahi Elon Musk'ın 11 akılalmaz projesi
Teknoloji

Yeni istasyonlarla şarj süresi yarı yarıya azalıyor

Yeni sıvı soğutmalı kablo tasarımı sayesinde enerji 250 kW'a çıkıyor ve birden fazla araç arasında bölünmek zorunda kalmıyor. Bu da doğal olarak şarjın çok daha kısa sürede dolmasını sağlıyor.

Bu gece Freemont'ta aktif edilen V3 Supercharger istasyonları henüz beta aşamasında. Yani hatalar analiz edilip bunun üzerine geliştirmeler yapılıyor. Fakat birkaç hafta içinde 12 binden fazla Supercharger V2 noktasının 145kW'a yükseltileceği ve böylece daha hızlı şarj işleminin gerçekleşeceği biliniyor. Tabii bu aşamadan sonra aynı istasyonların bir sonraki nesil olan V3'e yükseltilmesi söz konusu.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.