Yeni Zelanda'daki saldırının ardından Facebook ve YouTube'tan açıklama geldi

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Yeni Zelanda'da camilere düzenlenen silahlı saldırı sonrası hem Facebook hem de YouTube'tan açıklama geldi. Ayrıntılar haberimizde:

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen silahlı saldırıda toplamda 49 kişi hayatını kaybetti. Üstelik ağır yaralılar da var. Bu olayın Facebook'tan canlı olarak yayınlanması ve sonrasında videoların YouTube'a yüklenmesi ise büyük yankı uyandırdı.

Yeni Zelanda'da camilere saldıran teröristin silahında dikkati çeken detay
Gündem

Facebook ve YouTube'tan açıklama geldi

Konuyla alakalı her iki platformdan da açıklama geldi. Facebook, CNET'e doğrulanmamış görüntülerin kaldırıldığını açıkladı. Yeni Zelanda'daki Facebook temsilcisi Mia Garlick, "Yeni Zelanda polisi canlı yayının başlamasından kısa bir süre sonra bizi bir uyardı ve yayını yapan kişinin hem hesabı hem de videoyu kaldırdık" şeklinde konuştu.

YouTube da resmî hesaptan attığı bir tweet'te tüm görüntüleri kaldırmayı taahhüt etti. Yapılan açıklamada "Yeni Zelanda'daki bugünün korkunç trajedisi yüzünden yüreklerimiz burkuluyor. Şiddet görüntülerini kaldırmak için dikkatli şekilde çalıştığımızı bilin." cümlelerine yer verildi.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.