Aydınlatma tasarımında ilgi çekici bir arketip: Meridian Lamp

Meridian Lamp.
Meridian Lamp.

İç mekan ve dijital tasarım konusunda uzmanlaşmış bir tasarım stüdyosu olan Regular Company tarafından tasarlanan Meridian Lamp yalın ve minimalist tarzıyla dikkatleri üzerine topluyor.

Arketipik bir masa lambasının ayrışmasından oluşan Meridyen Lamba’nın şekli; basit ve geometrik olmasına karşın karmaşık ve ilgi çekicidir. Ürün, karakteri ile lambanın tabanından kaymasına izin veren bir mekanizmaya sahip olmasının yanı sıra ışığın önceden belirlenmiş bir yoldan geçerek farklı heykel kompozisyonları oluşturmasına izin veriyor.

Oluşturduğu farklı heykel kompozisyonları ile Meridian Lamp.
Oluşturduğu farklı heykel kompozisyonları ile Meridian Lamp.

Regular Company, Meridian Lamp’ın da içinde bulunduğu koleksiyonu Kayıp Koleksiyon olarak adlandırıyor. ‘Kayıp’ kelimesi normal şartlarda bir eşyanın eksikliğini gerektirse de; burada kelime, ürünlerin formlarının hafifliğini ifade edecek duygu ve düşünceleri çağrıştırması için kullanılıyor. Meridyen Lamba, Ayna 1.0, Eksik Sandalye ve Seviye Yan Sehpasından oluşan seri, her bir tasarımda konturların vurgulanması için tek renkte tasarlanıyor. Ev eşyalarının tanıdık görüntülerini benimseyen koleksiyon, nesnelerin silüetlerini izlemek için mecazi çizgiler kullanıyor ve onları zarafetle somutlaştırmak için basit ayrıntılar ekliyor. Ayrıca ahşap çerçeve, metal yapı ve mermer yüzey gibi malzemelerin katkısı ile zarif dokunuşlar elde ediliyor.

Kayıp Koleksiyon, Eksik Sandalye.
Kayıp Koleksiyon, Eksik Sandalye.

Kayıp Koleksiyon, Seviye Yan Sehpa.
Kayıp Koleksiyon, Seviye Yan Sehpa.

Kayıp Koleksiyon, Ayna 1.0.
Kayıp Koleksiyon, Ayna 1.0.

Regular Company oluşturduğu ''Kayıp Koleksiyon'' serisini ve tasarımındaki incelikleri şu sözlerle ifade ediyor:

Sunulan nesnelerin her birinin kendi karakteri, hikayesi ve ilhamı vardır ancak birlikte ortak bir nota ve ince bir ton oluştururlar. Bireylerin uyumu görsel olarak tasvir edilebilir. Bununla birlikte, her nesnenin ince eğrileri ve geometrik hacimleri bir dengesizlik yaratabilir ancak tatmin edici bir durgunluğa sahip kompozisyonlar ortaya çıkarırlar.
Neredeyse nostaljik bir ev gibi, tamamen eksik ama güzel bir şey.’’