Brezilyalı mimar ve endüstriyel tasarımcı: Lina Bo Bardi

Lina Bo Bardi, Mimar.
Lina Bo Bardi, Mimar.

20. Yüzyıl Brezilya mimarisinin en önemli ve etkileyici mimarlarından biri olan Lina Bo Bardi aynı zamanda mobilya tasarımcısı, set tasarımcısı, gazeteci idi. Bugün, İtalya doğumlu Brezilyalı mimar, önde gelen modernist mimarlardan biri olarak kabul ediliyor. Üretken çalışmaları, sadeliği, modernizme bağlılığı ve mimarinin ortak, yerel ve yerel olanı yansıtabileceği yollara ilişkin derin düşünceleri ile ön plana çıkıyor.

Lina Bo Bardi, bir mimarın rolünü
Lina Bo Bardi, bir mimarın rolünü

Lina Bo Bardi, 4 Aralık 1914 tarihinde İtalya’nın Roma kentinde doğdu. İtalya'da Lina Achillina Bo olarak doğdu. Roma Üniversitesi'nde mimarlık okudu ve 1939'da mezun olduktan sonra Milano'ya taşındı. Milano’ya yerleşmesinden 2 ay sonra İtalya savaşa girdi. Her şeyin yıkıldığı bir dönemde mimarlık yapmak zorlaştı ve mobilya, dekorasyon, grafik tasarım gibi konularla ilgilenen Lo Stile ve diğer dergilerde ve gazetelerde illüstratör olarak çalışmaya başladı. 9 Temmuz 1943'te, müttefik bombardıman uçakları, çalıştığı stüdyonun da tahrip edildiği İtalya’ya bir hava saldırısı başlattı. Lina Bo Bardi’nin çalıştığı ofisin neredeyse tamamı yıkıldı ve tüm çalışmaları yıkıntılar altında kaldı. 1944'ten 1945'e kadar çalıştığı stüdyoyu bırakıp Domus dergisinde müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Fakat savaş ve ekonomik zorluklardan dolayı derginin yayın hayatı uzun sürmedi ve 1944’te basımı durduruldu.

Mimar, Brezilya kültürünü antropolojik bir bakış açısıyla incelemeye başladı ve özellikle sanat ile popüler kültür ilişkisini irdeledi.
Mimar, Brezilya kültürünü antropolojik bir bakış açısıyla incelemeye başladı ve özellikle sanat ile popüler kültür ilişkisini irdeledi.

Lina Bo Bardi, 1946’da sanat tarihçisi ve eleştirmen Pietro Bardi ile evlendi ve Brezilya’ya taşındı. Çift ilk olarak Rio’da yaşadı. Lina Bo Bardi, kısa bir süre sonra yeni tasarım stüdyosunu kurdu. O yıllarda Rio’da pek çok modernist yapı inşa edilmişti. Pietro Bardi, sanat koleksiyoneri Assis Chateaubriand’a danışmanlık yaptı. Lina Bo Bardi ve Pietro Bardi, Brezilya’da medyasında etkin olan Assis Chateaubriand ile dostane bir ilişki kurmaya devam etti. Modern sanat koleksiyoneri olan Chateaubriand, müze açmak istediğini gerçekleştirmek için Lina Bo Bardi’den ve eşinden yardım aldı. Böylece Mimar Lina Bo Bardi’nin yaşamında önemli bir yere sahip yapılardan olan Sao Paulo Sanat Müzesi tasarlanmış oldu.

Sao Paulo Sanat Müzesi, Brezilya.
Sao Paulo Sanat Müzesi, Brezilya.

Sao Paulo Sanat Müzesi inşaatına 1957 yılında başlanıyor ve inşası 1968 yılında tamamlanabiliyor. Lina Bo Bardi, yapıyı sergi elemanlarını ve mobilyaları birlikte tasarlıyor. Sergi elemanları müzelerde alışılagelmişin dışında yeni bir sistemle tasarlanıyor. Ancak sergi elemanları 1996’da depoya kaldırılıyor.

Sao Paulo Sanat Müzesi’nde Van Gogh, Picasso, Cezanne, Renoir, Ingres, Raphael, Monet gibi sanatçıların eserleri bulunuyor.
Sao Paulo Sanat Müzesi’nde Van Gogh, Picasso, Cezanne, Renoir, Ingres, Raphael, Monet gibi sanatçıların eserleri bulunuyor.

Lina Bo Bardi, iç mekanı resimlerin duvarlardan uzağa yerleştirilmesine izin veren yenilikçi bir cam ve beton şövaleler ile tasarladı. Bu bağımsız çalışan sistemle ziyaretçilere sanatın içinde dolaşacakları ve serginin bir parçası haline gelebilecekleri bir alan sağlandı. 1956'ya gelindiğinde, müzenin çok daha geniş sergi alanlarına ihtiyaç duyması nedeniyle MASP (Sao Paulo Sanat Müzesi)'nin mevcut kapsamının ve yapısının yetersiz kaldığı ortaya çıktı. 1958'de Bo Bardi, São Paulo'nun Paulista Caddesi'nde merkezi bir konumda bulunan yeni bir MASP'nin tasarımı ve inşası üzerinde çalışmaya başladı. Tüm yapıyı çevreleyen bu yapı, dört sütun üzerinde yükseltildi ve yerden 8 metre yukarıda kaldırıldı. Tüm şehri görebilen bu sade ve renkli yapı, kültürel bir mıknatıs görevi yaparak şehrin bir simgesi haline geldi.

Sao Paulo Sanat Müzesi şantiyesinde Lina Bo Bardi.
Sao Paulo Sanat Müzesi şantiyesinde Lina Bo Bardi.

Bo Bardi, 1951'de Brezilya vatandaşı oluyor. MASP'de endüstriyel tasarım dersleri vermeye başlıyor ve Casa de Vidro (Cam Ev), kendisi ve eşi için 7.000 metrekarelik bir ev tasarlıyor. Hem Mies van der Rohe'nin hem de Philip Johnson'ın cam evlerinin çağdaşı olan Cam Ev, son derece rasyonalist bir tasarımla inşa ediliyor. Ana yapı, evin yarısının sağlam zemine oturduğu ve diğer yarısının yükseltildiği ve ince ayaklar üzerinde desteklendiği, yeşil bitki örtüsünün yapıyı çevresiyle bütünleştirmesine olanak tanıyan iki betonarme döşemeden oluşuyor. Tasarım tüm evi yükseltiyor ve bir merdivenle aşağıdan cam duvarlı geniş bir yaşam alanına giriliyor.

Arazinin peyzaj tasarımını da yapan Lina Bo Bardi yapıyı ortasındaki boşluktan ışık alacak şekilde tasarladı.
Arazinin peyzaj tasarımını da yapan Lina Bo Bardi yapıyı ortasındaki boşluktan ışık alacak şekilde tasarladı.

Lina Bo Bardi ve eşi 1950'de, Habitatdergisini kurdu. Lina Bo Bardi, 1953'e kadar editörlüğünü yaptı. Habitat Dergisi, sanattan tasarıma, danstan modaya, fotoğraftan zanaatkarlığa kadar mimariyle ilgili tüm disiplinleri bir araya getiriyordu. Zamanla, Brezilya'daki en etkili mimari dergi olarak hızla ün kazandı. Aynı zamanda Lina Bo Bardi'nin görünürlüğünü ve güvenilirliğini artırdı.

Habitat dergisi Lina Bo Bardi’nin yaşamının ve çalışmalarının ilk büyük retrospektifidir.
Habitat dergisi Lina Bo Bardi’nin yaşamının ve çalışmalarının ilk büyük retrospektifidir.

1958'de Bo Bardi, Bahia'nın kuzeydoğusundaki Salvador kentindeki Escola de Belas Artes da Universidade Federal da Bahia'da konferanslar vermeye davet edildi. 1959'da Lina'nın Bahia Modern Sanat Müzesi'ni (Museu de Arte Moderna da Bahia) inşa etmek için Salvador’da uzun süre kaldı. Ekonomik açıdan fakir ama kültürel açıdan zengin Bahia eyaletindeki bu deneyim, Lina Bo Bardi'ye bir çok yönden katkı sağladı. Bahia Modern Sanat Müzesi için Lina, 18. yüzyıldan kalma bir şeker fabrikası olan Solar do Unhão'yu seçti . Proje 1959'dan 1963'e kadar sürdü. Dış kolonyal yapıyı sağlam bıraktı, ancak yapının iç kısmına sekiz sergi odası, bir oditoryum, bir projeksiyon odası ve bir kütüphaneyi birbirine bağlayan geometrik bir merdivenle müdahalede bulundu.

Museu de Arte Moderna da Bahia(Bahia Modern Sanat Müzesi).
Museu de Arte Moderna da Bahia(Bahia Modern Sanat Müzesi).

1964'te, Museu de Arte Moderna da Bahia'nın tamamlanmasının ardından Bo Bardi, Brezilya'nın ardışık askeri diktatörlük dönemini başlattığı için farklı bir siyasi iklim altında São Paulo'ya döndü. Bu sırada Bo Bardi, yerel malzemelerle giderek daha basit tasarımlar yaptı ve yaklaşımını "Arquitetura Povera" olarak adlandırdı. O zamanlar yaygın olan avangart İtalyan sanat hareketi "Arte Povera" dan esinlenerek basitliği ve gündelik kullanımı ifade ediyordu. 1977'de Bo Bardi'ye, SESC Pompéia'yı kurması için başvuruldu. Yapı, Sao Paulo’da çokça bulunan fabrikalarından birinin eğlence dinlence merkezi olarak tasarlandı. Lina Bo Bardi, yapının ham beton ve tuğla duvarlarını ortaya çıkarmak için eski fabrika kulelerinin duvarlarını kumla kapladı ve kuleleri cephelerinin farklı noktalarına bağlamak için alçalan ve yükselen köprüler kullandı. 1986'da tamamlandığında, topluluk merkezi, spor salonları, yüzme havuzu, topluluk alanları, galeriler, tiyatrolar ve atölyeleri içeriyordu, ancak mimariye yerel yaklaşımı nedeniyle tartışmaları tetikledi.

SESC Pompeia Fabrikası, Sao Paulo, Brezilya
SESC Pompeia Fabrikası, Sao Paulo, Brezilya

Lina Bo Bardi'nin mimaride olduğu gibi, mobilya tasarımına yaklaşımında da modernizmden ve ortak yerel dilin kompozisyonundan ilham aldı. Kontrplak, yerli Brezilya ahşapları, postlar, deri ve çelik gibi basit yerel malzemelerin kullanımından oldukça etkilendi.

Lina Bo Bardi, Tripod sandalye,1948 tasarımlı.
Lina Bo Bardi, Tripod sandalye,1948 tasarımlı.

Lina Bo Bardi’nin en öne çıkan mobilya tasarımları arasında MASP yapısının oditoryumu için kullanılan kanvas oturaklı ve katlanır ahşap yapıdan yapılmış MASP 7 de ###/i ön plana çıkıyor. ###a href="https://www.casatigallery.com/products/lina-bo-bardi-tripod-chair/">Tripodsandalyede ise üç bacak metal çerçeveye üzerinde, sığır derisinden üretiliyor (1948). Zikzak, Rocking Chair, Bowl Chair, Bola Armchair Lina Bo Bardi’nin diğer tasarladığı mobilyalar arasında yer alıyor.

Lina Bo Bardi, Bowl Chair
Lina Bo Bardi, Bowl Chair

Lina Bo Bardi’ye Dair Ödüller ve Sergiler

1989'da Bo Bardi, São Paulo Üniversitesi'ndeki çalışmalarının ilk retrospektifini yaptı. Ölümünden bu yana, hayatının ve çalışmalarının önemi Brezilya içinde ve dışında gittikçe büyüdü ve çeşitli uluslararası retrospektif sergiler düzenlendi.

● 2009'da Venedik Mimarlık Bienali, eserinin büyük bir retrospektifini düzenledi.

● 2012 yılında, Bo Bardi'nin doğumunun yüzüncü yılını anmak için, British Council, Lina Bo e P.M. Bardi Vakfı ile işbirliği içinde, Lina'nın çalışmalarına ve sosyal sorumluluğa yaklaşımına odaklanan Lina Bo Bardi Together'ısergiledi . Bu sergi daha sonra Chicago'daki Graham Vakfı'na (2015) ve São Paulo'daki SESC Pompéia'ya (2016) gitti.

● 2013 yılında British Council, Instituto Lina Bo e P.M. Bardi ile işbirliği yaparak İngiliz mimarların Brezilya'da eğitim görmeleri için bir mimarlık bursu fonu oluşturdu.

● MASP (Sao Paulo Sanat Müzesi), 2019'da Lina Bo Bardi, Habitat adlı büyük bir retrospektif düzenledi.

● Yine 2019'da, Barselona'da Fundació Joan Miró, Lina Bo BardiDibuja sergisinde Lina Bo Bardi'nin 100 çiziminden oluşan bir koleksiyon sundu.

● Mimar Lina Bo Bardi, Venedik Mimarlık Bienali'nde Yaşam Boyu Başarı için Özel Altın AslanÖdülü’nün sahibi oldu. Lina Bo Bardi, 20 Mart 1992’de vefat etti.