TASARIM VE SANATA DAİR, DEĞİŞEN DÜNYANIN EN GENİŞ KAPSAMLI YENİ ANSİKLOPEDİSİ! MİMARLIK, İÇ MİMARLIK, ENDÜSTRİYEL TASARIM, GRAFİK TASARIM VE SANAT ALANLARINDAKİ KONU BAŞLIKLARININ YANI SIRA PORTRELER VE KAVRAMLAR SERİSİ İLE BU DÜNYANIN AKTÖRLERİNİ BİLİNMEYEN YÖNLERİ İLE TANITIYOR, EN SADE BİÇİMDE AÇIKLIYOR. TASARIM DÜNYASINA KONUŞMALAR SERİSİ OLARAK BAŞLAYAN 40+1; ALANINDA KÜLT İSİMLERİN EV SAHİPLİĞİ İLE RÖPORTAJLAR YAPMAYA, İNTERAKTİF İÇERİKLER İLE GENÇ İSİMLERİ TANIŞTIRMAYA ARKİTEKT’TE DEVAM EDİYOR. İLGİNÇ DOSYA BAŞLIKLARI, TASARIM VE SANAT DÜNYASININ GÜNCEL HABERLERİ İLE ARKİTEKT BİZİMLE.

20.356 Takipçi
ARKİTEKT HAKKINDA

Yarım asırlık bir Jacobsen klasiği: The Egg Chair

The Egg Chair.
The Egg Chair.

The Egg Chair, 1958 yılında Arne Jacobsen tarafından Kopenhag, Danimarka'daki Radisson SAS oteli için özel olarak tasarlanan bir sandalyedir.

İçindekiler

Oldukça kıvrımlı tasarımı, ortaya çıktığı zamana göre büyük bir yenilikti. Sandalyenin arkası yumurta şekline benzer pürüzsüz eğrilere sahip. Ancak sandalye yapısı, klasik Wing-backChair’e benzetiliyor. Tasarım; dikey ve yatay çizgilerle dekore edilmiş yüksek katlı bir bina olan Royal Hotel'e yerleştirildiğinde, Egg sandalyesinin organik şekli, zarif bir kontrast oluşturdu. Jacobsen’in o dönemde organik tarzda mobilya tasarımı yapan sayılı sanatçıdan biri olması, sandalyenin popüler olmasının sebeplerinden birisi.

Arne Jacobsen.
Arne Jacobsen.

The Egg sandalyesinin sınırlı üretiminin nedeni, özgün kalmasının istenmesinin yanı sıra, yapım aşamasındaki zorluğundan kaynaklanıyor.

Arne Jacobsen.
Arne Jacobsen.

The Egg’in, aynı konseptte koltuk ve kanepe versiyonu da tasarlandı. Kanepe (Egg Sofa), Egg Chair gibi, kenarları boyunca elle dikildiği için sadece sınırlı sayıda üretilebiliyor.

Egg Sofa (Kanepe).
Egg Sofa (Kanepe).

Egg Sofa, iki inek derisi ile kaplanamayacak kadar büyük olduğundan bu yöntemle kanepenin ortasında oldukça belirgin bir dikiş izi görünüyor. Bu sorundan dolayı orijinal tasarımdaki deriye alternatif olarak kumaş kullanılıyor.

Günümüzde Arne Jacobsen'in Egg Chair tasarımından ilham alan yüzlerce farklı modelde sandalye bulunuyor.