Bilim & TeknolojiApple'dan itiraf: Eski iPhone'lar bilerek yavaşlatılıyor

Apple'dan itiraf: Eski iPhone'lar bilerek yavaşlatılıyor

Son dönemlerde gündeme gelen, Apple’ın eski iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığı iddiasına firmadan yanıt geldi. Apple, eski iPhone modellerindeki yavaşlığın nedenini açıkladı.

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Apple'dan itiraf: Eski iPhone'lar bilerek yavaşlatılıyor
Apple.

Son dönemlerde gündeme gelen, Apple’ın eski iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığı iddiasına firmadan yanıt geldi. Apple, eski iPhone modellerindeki yavaşlığın nedenini açıkladı.

BEĞEN

Akıllı telefonlarda model eskidikçe yavaşlama durumu sadece iPhone’lara özel bir şey değil. Üreticiler, amiral gemisi modelleri dahil bütün ürünlerini en iyi performansa sahip donanımlar ile üretiyor. Zamanla gelişen ve hızlanan yazılım teknolojisi ve eskiyen donanım parçaları kronik bir yavaşlamaya denen oluyor.

Apple hakkındaki iddialar ise hem cihazların yüksek fiyatı hem de firmanın bunu bilinçli bir şekilde yaptığı şeklinde yorumlanıyor. Bu nedenle doğal bir süreçten daha çok yeni ürün satmak için yapılan bir kasıt aranmaya başlanıyor.

Eski modeller aniden kapanabilir

Apple, cihazların yavaşlama sebebinin batarya performansından kaynaklandığını belirtiyor. Firma eski lityum-iyon bataryaların yüksek performans taleplerini karşılayamayacağı için yavaşladığını söylüyor. Hatta firma, eski bir iPhone’da eğer yüksek performans beklentisi olan bir uygulama açılırsa cihazın kendisini kapatabileceğini söylüyor. Yeni model iPhone’lar için gelen iOS sürümleri, performansı sonuna kadar kullanmak için programlanmış yazılımlar ve bunlar cihazın ömrünü daha erken bitirebilir.

Firmanın 10. Yılına özel olarak üretilen iPhone X, Apple’ın gelecekte izleyeceği politikanın bir göstergesi diyebiliriz. Yeni amiral gemisinde öncekilere göre daha gelişmiş bir batarya ve yapay zeka destekli bir işlemci kullanıldı. Bu nedenle pil ömrü eski modellere göre daha uzun olacak diyebiliriz.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
Apollo 11'in Ay'a inişinin 50'nci yıl kutlamaları VİDEO / 01:53

Apollo 11'in Ay'a inişinin 50'nci yıl kutlamaları

Ahmet Zarifoğlu Bilim & Teknoloji Pazar 11:01, 21.07.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz