Bilim & TeknolojiAvrupalılar artık AB'nin herhangi bir yerinde Netflix'ten yararlanabilecek

Avrupalılar artık AB'nin herhangi bir yerinde Netflix'ten yararlanabilecek

Netflix’ten de gezmekten de vazgeçemeyen Avrupalıları büyük bir rahatlığa kavuşturan karar Avrupa Birliği tarafından alındı.

FERHAT AYDIN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Avrupalılar artık AB'nin herhangi bir yerinde Netflix'ten yararlanabilecek
Netflix

Netflix’ten de gezmekten de vazgeçemeyen Avrupalıları büyük bir rahatlığa kavuşturan karar Avrupa Birliği tarafından alındı.

BEĞEN

Netflix başta olmak üzere, internet üzerinden film ve dizi içeriği sunan medya portalları Nisan itibariyle Avrupa Birliği ülkelerinde birlik dışında kaydedilmiş abonelikler için de erişilebilir olacak. Dijital ortak Pazar girişimi çerçevesinde üye ülkeler arasındaki dijital sınırları kaldırmaya yönelik adımlar atmaya devam eden AB, şimdi de yeni dijital medya taşınabilirliği kurallarını hayata geçirdi.

Büyük bir engel ortadan kalktı

Gelişmeyle ilgili Euronews haber sitesine konuşan Avrupa Tüketici Örgütü yöneticilerinden Ursula Pachl, şunları kaydetti: Pek çok tüketici sadece abonelik haklarını seyahatleri süresince de kullanmakla kalmayıp, diğer ülkelerdeki dijital içeriğe erişimden de faydalanmaktan memnun olacak. Bir ülkeyi ziyaret ettiniz ve o sırada ülkenizdeki abonelik haklarınızın sağladığı portalda neler olup bitiyor neler yenilenmiş, bunları öğrenmek istiyorsunuz. Bu mümkün değildi.

‘Çevrimiçi İçerik Hizmetlerinin Taşınabilirliği Hakkında Yönetmelik’ olarak adlandırılan yeni bir AB yönetmeliği, herhangi bir Avrupa vatandaşının, Netflix ve Amazon Prime dahil olmak üzere AB’ye üye olan herhangi bir yerinde abone hizmetlerine erişmesini sağlayacak.

Özetle, bir ülkede bazı içeriklere ulaşım yasaksa gidilen AB ülkesinde eğer o içerik izlenime açıksa yasak olan ülkede üyelik açan kişi o içeriğe erişebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
FERHAT AYDIN GZT Editörü

GZT’de teknoloji editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "CEO Hikayeleri" ve "Bin Oyunluk Kaset" programlarını hazırlıyor. Elon Musk denince onun için akan sular durur. Ferhat’a ferhat.aydin@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz