Bilim & TeknolojiDrone'ları etkisiz hale getiren silah: Drone Killer

Drone'ları etkisiz hale getiren silah: Drone Killer

Türk mühendisler Drone durdurabilen yüzde yüz yerli silah üretti.

FERHAT AYDIN DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Drone'ları etkisiz hale getiren silah: Drone Killer

Türk mühendisler Drone durdurabilen yüzde yüz yerli silah üretti.

BEĞEN
Türk mühendisler tarafından üretilen Drone Killer, Drone ile komuta kontrol arasındaki bağlantıyı kesiyor ve drone komutasını imkansız hale getiriyor.

Drone'lar son zamanlarda yüksek erişilebilirlik ve düşük maliye sebebi ile yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Yapısal özellikleri sayesinde küçük bir alan kaplayan Drone'ların yüksek uçuş irtifaları sebebi ile engellenmesi oldukça zor. Özellikle miting, konser, stadyum ve benzeri halka açık etkinliklerde ateşli silahların vereceği zararlar düşünülerek anında müdahale yapılamıyordu.
1. Drone Killer ile Drone’lar elektromanyetik saldırıya maruz kalıyor ve komuta kontrol ile bağlantıyı kaybederek etkisiz hale getiriyor. İnsan sağlığı ve çevre güvenliğine zararı bulunmaması, sessiz ve hızlı bir sonuç üretmesi sebebi ile Drone Killer, Drone ile mücadelede etkin bir çözüm olacak gibi.
Drone Killer ile Drone’lar elektromanyetik saldırıya maruz kalıyor ve komuta kontrol ile bağlantıyı kaybederek etkisiz hale getiriyor. İnsan sağlığı ve çevre güvenliğine zararı bulunmaması, sessiz ve hızlı bir sonuç üretmesi sebebi ile Drone Killer, Drone ile mücadelede etkin bir çözüm olacak gibi.
2. Drone Killer’ı Türkiye’de sadece 3 kurum kullanabilecek; Milli İstihbarat Teşkilatı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü.
Drone Killer’ı Türkiye’de sadece 3 kurum kullanabilecek; Milli İstihbarat Teşkilatı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü.
3. 1 km menzili olan silahın drone’lar için farklı etkileri var. 1-Kumanda ile bağlantısı kesildiğinde şarjı bitene kadar havada kalan 2-Silahın hedefi olduğu an doğrudan yere çakılan 3-Vurulduğu an kumanda neredeyse oraya inen
1 km menzili olan silahın drone’lar için farklı etkileri var.  1-Kumanda ile bağlantısı kesildiğinde şarjı bitene kadar havada kalan  2-Silahın hedefi olduğu an doğrudan yere çakılan 3-Vurulduğu an kumanda neredeyse oraya inen
4. Mühendisler silahın Emniyet Genel Müdürlüğünün isteği üzerine üretildiğini söyledi.
Mühendisler silahın Emniyet Genel Müdürlüğünün isteği üzerine üretildiğini söyledi.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
FERHAT AYDIN GZT Editörü

GZT’de teknoloji editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "CEO Hikayeleri" ve "Bin Oyunluk Kaset" programlarını hazırlıyor. Elon Musk denince onun için akan sular durur. Ferhat’a ferhat.aydin@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz