Bilim & TeknolojiFransa, eski cihazları bilerek yavaşlattığı için Apple'a dava açtı

Fransa, eski cihazları bilerek yavaşlattığı için Apple'a dava açtı

Paris Savcılığı, eski telefonları pil ömründen dolayı meydana gelebilecek problemlerden dolayı yavaşlatan Apple’a dava açtı.

FERHAT AYDIN GZT, AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Fransa, eski cihazları bilerek yavaşlattığı için Apple'a dava açtı
Fransa Apple davası

Paris Savcılığı, eski telefonları pil ömründen dolayı meydana gelebilecek problemlerden dolayı yavaşlatan Apple’a dava açtı.

BEĞEN

Fransız tüketici örgütü HOP, eski telefonları pil ömründen dolayı meydana gelebilecek problemlerden dolayı yavaşlattığını açıklayan Apple’a dava açmış ve bu olay büyük yankı bulmuştu.

Kendini ''herhangi bir Apple ürününün kullanım ömrünü kasıtlı olarak kısaltacak bir şey asla yapmadık ve yapmayız'' diyerek savunan Apple, bu sert eleştirileri kabul etmedi.

Paris savcılığından yapılan açıklamada, iPhone marka telefonların eski modellerinin "kasıtlı olarak yavaşlatılması" olarak kamuoyunun gündemine gelen iddialar sonrası bir tüketici derneğinin şikayette bulunduğu belirtildi.

Soruşturmaya "hilekarlık" da dahil

Açıklamada, 27 Aralık 2017'de yapılan başvurunun incelenerek, Amerikan teknoloji devi Apple hakkında "hilekarlık" da dahil bir dizi iddia hakkında soruşturma açıldığı kaydedildi.

Apple, eski model telefonlarının kasıtlı olarak yavaşlatıldığı iddialarının ortaya atılması sonrası önce bunu itiraf etmiş, daha sonra da bir özür yazısı yayımlayarak batarya değişim ücretlerinde büyük indirime gidileceğini açıklamıştı.

Apple hakkında aynı nedenle başka ülkelerde de şikayette bulunulmuş ve tazminat davaları açılmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
FERHAT AYDIN GZT Editörü

GZT’de teknoloji editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "CEO Hikayeleri" ve "Bin Oyunluk Kaset" programlarını hazırlıyor. Elon Musk denince onun için akan sular durur. Ferhat’a ferhat.aydin@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz