Bilim & TeknolojiJaponya’nın uzay aracı Hayabusa 2, inişini gerçekleştirdi!

Japonya’nın uzay aracı Hayabusa 2, inişini gerçekleştirdi!

Japonya'nın 2014 senesinde uzaya yolladığı aracı Hayabusa 2, görev bölgesine başarılı bir iniş gerçekleştirdi ve bizimle ilginç kareler paylaşmaya başladı.

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Japonya’nın uzay aracı Hayabusa 2, inişini gerçekleştirdi!
​Japonya’nın uzay aracı Hayabusa 2, inişini gerçekleştirdi!

Japonya'nın 2014 senesinde uzaya yolladığı aracı Hayabusa 2, görev bölgesine başarılı bir iniş gerçekleştirdi ve bizimle ilginç kareler paylaşmaya başladı.

BEĞEN

JAXA'nın (Japonya Uzay Araştırma Ajansı) 2014 senesinde fırlattığı Hayabusa 2'nin yolculuğu nihayet sona erdi ve araç Ryugu asteroitine başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Haziran ayında asteroitin yörüngesine girmeyi başaran ve yavaş yavaş yüzeye yaklaşan araç, artık yüzeyde ve esas araştırmalarına başlamaya hazır.

Hayabusa 2'nin asteroit üzerindeki amacı ise yüzeyden örnekler toplayarak incelenmesi için Dünya'ya geri getirmek. Görevin 2020'de tamamlanması ve örneklerin Dünya'ya ulaşması bekleniyor ancak Ryuga'da geçecek olan süreç de oldukça enteresan. Çünkü Hayabusa 2, asteroitin üzerinde bazı patlayıcılar yardımıyla bir krater oluşturarak taze zemin örnekleri almayı deneyecek.

Göktaşının yüzey özellikleri dikkatlice incelenecek!

Hayabusa 2 görevinin yöneticisi Dr. Makoto Yoshikawa, gök taşından parça çıkarma sürecini,"Öncelikle göktaşının yüzey özelliklerini dikkatlice incelemek istiyoruz. Bu şekilde malzeme alacağımız örneği belirleyeceğiz. Daha sonra ise uzay aracından bir parça ayrılacak. Hayabusa 2 güvenli bir mesafeye kadar uzaklaşınca bırakılan parça patlatılarak göktaşının içine doğru bir miktar girecek. Hayabusa, uzay taşında oluşacak kraterden taze örnek parçalar alacak." şeklinde açıkladı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz