Bilim & TeknolojiNereden nereye: Google 21 yaşına girdi!

Nereden nereye: Google 21 yaşına girdi!

● Larry Page ve Sergey Brin'in 21 yıl önce kurduğu Google, bugüne kadar çok zorlu yollardan geçti ve sonunda küresel bir süper güç olmayı başardı.

● Dünyanın en fazla ziyaret edilen web sitesi olmasının haricinde Android ve Google Chrome ile de dünya genelinde alt markalar oluşturdu.

● Google tarihi ve yaşanan en önemli gelişmeler haberimizde!

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Nereden nereye: Google 21 yaşına girdi!
Google

● Larry Page ve Sergey Brin'in 21 yıl önce kurduğu Google, bugüne kadar çok zorlu yollardan geçti ve sonunda küresel bir süper güç olmayı başardı.

● Dünyanın en fazla ziyaret edilen web sitesi olmasının haricinde Android ve Google Chrome ile de dünya genelinde alt markalar oluşturdu.

● Google tarihi ve yaşanan en önemli gelişmeler haberimizde!

BEĞEN

Google, kuruluşundan 21 yıl sonra küresel bir süper güç haline gelmiş durumda. Üstelik şirket bu süreçte yalnızca internetin en fazla ziyaret edilen web sitesi olmakla kalmıyor. Aynı zamanda dünyanın en popüler işletim sistemi Android'i ve en popüler web tarayıcı Google Chrome'u da ortaya çıkarıyor. Üstelik dünya çapında 15 büyük ölçekli veri merkezi barındırıyor.

Ama Google için işler her zaman büyük bir ivmeyle yükselmedi. Şirketin kuruluşundan bu yana yüzlerce farklı proje askıya alındı. Üstelik rafa kaldırılan servisleri gösteren web sitesi bile var.

Stanford University yurt odasında başlayan Larry Page ve Sergey Brin'in arkadaşlığı bugün aslında teknoloji tarihinin en büyük şirketlerinden birinin kurulmasıyla devam etti.

0. Google'ın temelleri teknik olarak 1996'da, Larry Page (solda) ve Sergey Brin (sağda) adında iki Stanford doktora öğrencisi tarafından atıldı. Web sayfalarını sıralayan PageRank isimli bir teknolojiyi kullanan devrim niteliğindeki arama motoru BackRub fikrini edindiklerinde aslında bu iki kişi Google'ın temellerini atmaya başlamıştı.
Google'ın temelleri teknik olarak 1996'da, Larry Page (solda) ve Sergey Brin (sağda) adında iki Stanford doktora öğrencisi tarafından atıldı. Web sayfalarını sıralayan PageRank isimli bir teknolojiyi kullanan devrim niteliğindeki arama motoru BackRub fikrini edindiklerinde aslında bu iki kişi Google'ın temellerini atmaya başlamıştı.
0. Page ve Brin'in ilk ofisi aslında Stanford yurt odasındaydı. BackRub adı uzun sürmedi ve 'Googol' aramaya çalıştıkları veri miktarını daha iyi yansıttıklarına karar verdiler. Sonunda yeni başlayan şirket için Google adı seçildi.
Page ve Brin'in ilk ofisi aslında Stanford yurt odasındaydı. BackRub adı uzun sürmedi ve 'Googol' aramaya çalıştıkları veri miktarını daha iyi yansıttıklarına karar verdiler. Sonunda yeni başlayan şirket için Google adı seçildi.
0. Google'ın ilk sunucusu Lego'dan yapılmış ve Stanford kampüsünde bulunan özel bir kutuda inşa edildi. Arama motoru ilk başta sadece google.stanford.edu adresindeydi. Daha sonrasında ise Google.com alan adı 15 Eylül 1997'de tescil edildi.
Google'ın ilk sunucusu Lego'dan yapılmış ve Stanford kampüsünde bulunan özel bir kutuda inşa edildi. Arama motoru ilk başta sadece google.stanford.edu adresindeydi. Daha sonrasında ise Google.com alan adı 15 Eylül 1997'de tescil edildi.
0. Daha sonrasında Google aslında Stanford'un bant genişliğini önemli oranda zorladı. Ardından BT departmanı Page ve Brin'i kovdu. Bu aşamadan sonra iki isim aslında şu an Google çalışanı ve YouTube başkanı olan Susan Wojcicki'nin garajına yerleşti.
Daha sonrasında Google aslında Stanford'un bant genişliğini önemli oranda zorladı. Ardından BT departmanı Page ve Brin'i kovdu. Bu aşamadan sonra iki isim aslında şu an Google çalışanı ve YouTube başkanı olan Susan Wojcicki'nin garajına yerleşti.
0. Brin ve Page, Sun Microsystems'in kurucusu Andy Bechtolsheim'den toplamda 100 bin dolarlık yatırım aldı.
Brin ve Page, Sun Microsystems'in kurucusu Andy Bechtolsheim'den toplamda 100 bin dolarlık yatırım aldı.
0. Google'ın ilk ana sayfasında pek bir şey yoktu. Çünkü iki kurucu isim de aslında HTML web sitesi programlamaya hakim değildi. Bu yüzden ikili daha çok algoritma odaklı çalışmaya başladı.
Google'ın ilk ana sayfasında pek bir şey yoktu. Çünkü iki kurucu isim de aslında HTML web sitesi programlamaya hakim değildi. Bu yüzden ikili daha çok algoritma odaklı çalışmaya başladı.
0. Google'ın resmî olarak kuruluşundan kısa bir süre sonra, ilk kez Google Doodle, Brin ve Page'in bugüne kadar hayranları oldukları 1998 Burning Man Festival'i anmak istediklerinde ortaya çıktı.
Google'ın resmî olarak kuruluşundan kısa bir süre sonra, ilk kez Google Doodle, Brin ve Page'in bugüne kadar hayranları oldukları 1998 Burning Man Festival'i anmak istediklerinde ortaya çıktı.
0. Page ve Brin, 1998'de Stanford'da doktora adayı olan Craig Silverstein'ı Google'ın ilk çalışanı olarak işe aldı.
Page ve Brin, 1998'de Stanford'da doktora adayı olan Craig Silverstein'ı Google'ın ilk çalışanı olarak işe aldı.
0. Bu noktada Google, Santa Clara, Kaliforniya'da bir veri merkezinde çalışıyordu. Larry page, veri merkezi sahibinin Google'a bant genişliği faturalarına bir ara vermesi için konuştu.
Bu noktada Google, Santa Clara, Kaliforniya'da bir veri merkezinde çalışıyordu. Larry page, veri merkezi sahibinin Google'a bant genişliği faturalarına bir ara vermesi için konuştu.
0. 1999'da bir noktada Google o zamanların önde gelen arama motoru Excite tarafından neredeyse satın alındı. Excite'nin CEO'su George Bell'in yaptığı açıklamada, Google'ın 750 bin dolar tutarında nakit para alacağını söyledi. Ancak anlaşma hâlâ somutlaşmayan sebeplerden dolayı düştü ve Google kendi yolunda ilerlemeyi seçti.
1999'da bir noktada Google o zamanların önde gelen arama motoru Excite tarafından neredeyse satın alındı. Excite'nin CEO'su George Bell'in yaptığı açıklamada, Google'ın 750 bin dolar tutarında nakit para alacağını söyledi. Ancak anlaşma hâlâ somutlaşmayan sebeplerden dolayı düştü ve Google kendi yolunda ilerlemeyi seçti.
0. Page ve Brin, sonuç olarak bir iş yapmaya karar vermişti ve 1999'un Mart'ında Google, PayPal ve Logitech gibi şirketleri barındıran aynı ofis binası olan Palo Alto'daki ilk ofisine taşındı.
Page ve Brin, sonuç olarak bir iş yapmaya karar vermişti ve 1999'un Mart'ında Google, PayPal ve Logitech gibi şirketleri barındıran aynı ofis binası olan Palo Alto'daki ilk ofisine taşındı.
0. Kısa bir süre sonra Google ilk girişim sermayesi fonunu Kleiner Perkins Caufield ve Byers ve Sequoia Capital'den 25 milyon dolarlık bir yatırım şeklinde aldı.
Kısa bir süre sonra Google ilk girişim sermayesi fonunu Kleiner Perkins Caufield ve Byers ve Sequoia Capital'den 25 milyon dolarlık bir yatırım şeklinde aldı.
0. Google, işletmelerinin arama terimiyle ilgili reklam satın almasına olanak sağlayarak 2000 yılının sonlarında Adwords ürününü kullanıma açtı. Bu noktada Google zaten bir arama motoru olarak popülaritesini artırıyordu. Bu yüzden birçok girişimin ve şirketin talep ettiği .com patlamasının devam etmesini sağlayan bir gelir akışı oluştu.
Google, işletmelerinin arama terimiyle ilgili reklam satın almasına olanak sağlayarak 2000 yılının sonlarında Adwords ürününü kullanıma açtı. Bu noktada Google zaten bir arama motoru olarak popülaritesini artırıyordu. Bu yüzden birçok girişimin ve şirketin talep ettiği .com patlamasının devam etmesini sağlayan bir gelir akışı oluştu.
0. Google'ın bilinirliği arttıkça Brin ve Page de aslında bir rock yıldızı gibi tanınmaya başlamıştı.
Google'ın bilinirliği arttıkça Brin ve Page de aslında bir rock yıldızı gibi tanınmaya başlamıştı.
0. Google, 2000'de para kazanmaya başladığında henüz resmî olmayan 'Kötülük Etme' mottusunu kullanmaya başladı.
Google, 2000'de para kazanmaya başladığında henüz resmî olmayan 'Kötülük Etme' mottusunu kullanmaya başladı.
0. Yatırımcı Sequoia'nın çağrısı üzerine Brin ve Page, Eric Schmidt'i 2001'de şirketin ilk SEO'su olarak getirdi ve Google kurucularının 'teknolojilere' odaklanması sağlandı.
Yatırımcı Sequoia'nın çağrısı üzerine Brin ve Page, Eric Schmidt'i 2001'de şirketin ilk SEO'su olarak getirdi ve Google kurucularının 'teknolojilere' odaklanması sağlandı.
0. Bu aşamada aslında Google'ın Palo Alto'daki ekibi de büyümeye devam etti.
Bu aşamada aslında Google'ın Palo Alto'daki ekibi de büyümeye devam etti.
0. Artık ofise sığmayan Google çalışanları Silicon Graphics International'dan ünlü Googleplex kampüsünü kiraladı. Yıl 2006 olduğunda ise Google, bu merkezi satın alabilecek noktaya geldi.
Artık ofise sığmayan Google çalışanları Silicon Graphics International'dan ünlü Googleplex kampüsünü kiraladı. Yıl 2006 olduğunda ise Google, bu merkezi satın alabilecek noktaya geldi.
0. Googleplex Silikon Vadisi'nin başrısının bir sonbolü olarak görüldü. Google, bu merkezi standart bir kampüsten farklı kılmak için yeni yollar denedi. Orijinal ana kampüs binası, ilk iki katı birbirine bağlayan bir kaydırakla ünlendi.
Googleplex Silikon Vadisi'nin başrısının bir sonbolü olarak görüldü. Google, bu merkezi standart bir kampüsten farklı kılmak için yeni yollar denedi. Orijinal ana kampüs binası, ilk iki katı birbirine bağlayan bir kaydırakla ünlendi.
0. Google ayrıca çalışanlarına ücretsiz yemek veren ilk büyük teknoloji şirketi oldu. Google kafeteryası kısa süre içinde Silikon Vadisi'nin efsanesi haline geldi.
Google ayrıca çalışanlarına ücretsiz yemek veren ilk büyük teknoloji şirketi oldu. Google kafeteryası kısa süre içinde Silikon Vadisi'nin efsanesi haline geldi.
0. Ayrıca, genellikle flamingolarla kaplı ünlü bir dinozor heykeli de var. Bunun asıl amacı çalışanların nesli tükenmekte olan hayvanlara saygı duymasını aşılamak olduğu düşünülüyor.
Ayrıca, genellikle flamingolarla kaplı ünlü bir dinozor heykeli de var. Bunun asıl amacı çalışanların nesli tükenmekte olan hayvanlara saygı duymasını aşılamak olduğu düşünülüyor.
0. Google, 19 Ağustos 2004'te halka arz edildi ve hisse başına rakam 85 dolar olarak belirlendi. Şu anda bu rakam 1177 dolar.
Google, 19 Ağustos 2004'te halka arz edildi ve hisse başına rakam 85 dolar olarak belirlendi. Şu anda bu rakam 1177 dolar.
0. 1 Nisan 2004'te yeni bir e-posta servisi olan Gmail, 'beta' sürümüyle açıklandı. 1 Nisan'da çıktığı için aslında bir şaka olduğu da düşünüldü ama öyle değildi.
1 Nisan 2004'te yeni bir e-posta servisi olan Gmail, 'beta' sürümüyle açıklandı. 1 Nisan'da çıktığı için aslında bir şaka olduğu da düşünüldü ama öyle değildi.
0. Google aslında bir yandan arama motorunu geliştirirken diğer yandan da farklı servislerin temellerini atmaya başladı. Google Haritalar da işte bu noktada ortaya çıktı. Keyhole, Where2 ve ZipDash isimli şirketler de bu kapsamda Google bünyesine dahil oldu.
Google aslında bir yandan arama motorunu geliştirirken diğer yandan da farklı servislerin temellerini atmaya başladı. Google Haritalar da işte bu noktada ortaya çıktı. Keyhole, Where2 ve ZipDash isimli şirketler de bu kapsamda Google bünyesine dahil oldu.
0. 2005'e gelindiğinde ise Google akıllı telefonlar için bir işletim sistemi duyurdu. Andy Rubin tarafından yönetilen bu süreçte sistemin adı 'Android' olarak açıklandı.
2005'e gelindiğinde ise Google akıllı telefonlar için bir işletim sistemi duyurdu. Andy Rubin tarafından yönetilen bu süreçte sistemin adı 'Android' olarak açıklandı.
0. Şirket 2006'da aslında popüler web tabanlı kelime işlem servisi olan Writely'i kapattı. Bu da aslında yıllar sonra Google Dokümanlar olarak farklı bir şekilde karşımıza çıktı.
Şirket 2006'da aslında popüler web tabanlı kelime işlem servisi olan Writely'i kapattı. Bu da aslında yıllar sonra Google Dokümanlar olarak farklı bir şekilde karşımıza çıktı.
0. Aynı yıl Google'ın bir grup eski PayPal çalışanı tarafından kurulan video paylaşım servisi satın aldığı haberi duyuldu. Google, YouTube'u satın almak için 1.65 milyar dolar ödeme yaptı.
Aynı yıl Google'ın bir grup eski PayPal çalışanı tarafından kurulan video paylaşım servisi satın aldığı haberi duyuldu. Google, YouTube'u satın almak için 1.65 milyar dolar ödeme yaptı.
0. Google daha da büyüyordu. 2006'da Columbia nehrinin kıyısında The Dalles, Oregon açıldı.
Google daha da büyüyordu. 2006'da Columbia nehrinin kıyısında The Dalles, Oregon açıldı.
0. Google, veri merkezlerinde sıra dışı tasarım çalışmalarını sürdürdü. Oregon'daki borular farklı renklerde boyandı.
Google, veri merkezlerinde sıra dışı tasarım çalışmalarını sürdürdü. Oregon'daki borular farklı renklerde boyandı.
0. Google kelimesi 'İnternette Arama' terimine karşılık hale geldi. Haziran'da Merriam-Webster sözlüğüne Google fiili de eklendi.
Google kelimesi 'İnternette Arama' terimine karşılık hale geldi. Haziran'da Merriam-Webster sözlüğüne Google fiili de eklendi.
0. 2008'de HTC Dream piyasaya sürüldü. Tüketicilerin alabileceği ilk Android akıllı telefon olarak tarihe geçti. Bugün, Google Android aslında en popüler mobil işletim sistemi.
2008'de HTC Dream piyasaya sürüldü. Tüketicilerin alabileceği ilk Android akıllı telefon olarak tarihe geçti. Bugün, Google Android aslında en popüler mobil işletim sistemi.
0. 2008 yılı aynı zamanda Google'ın büyüyen web hizmetleri listesine sıkı şekilde entegre olan Google Chrome'u tanıttığı yıl.
2008 yılı aynı zamanda Google'ın büyüyen web hizmetleri listesine sıkı şekilde entegre olan Google Chrome'u tanıttığı yıl.
0. Schmidt 211'de Google CEO'su olarak görev yapmasına rağmen ünvanını Genel Başkan olarak sürdürdü. Page ve Brin'e tavsiyelerde bulunmak üzere Google'da kaldı. Bu sırada Larry Page Google'ın yeni CEO'su oldu.
Schmidt 211'de Google CEO'su olarak görev yapmasına rağmen ünvanını Genel Başkan olarak sürdürdü. Page ve Brin'e tavsiyelerde bulunmak üzere Google'da kaldı. Bu sırada Larry Page Google'ın yeni CEO'su oldu.
0. Şirket yeni fikirlere odaklandı. 2010'da sürücüsüz araçlar hakkında çalışmaya başladığını duyurdu.
Şirket yeni fikirlere odaklandı. 2010'da sürücüsüz araçlar hakkında çalışmaya başladığını duyurdu.
0. 2012 yılında 'giyilebilir teknoloji' denilebilecek Google Glass duyuruldu. Umduğunu bulamadı ve rafa kaldırıldı.
2012 yılında 'giyilebilir teknoloji' denilebilecek Google Glass duyuruldu. Umduğunu bulamadı ve rafa kaldırıldı.
0. Brin, Page ve Schmidt, Google'ı bir ana şirket olan Alphabet çatısı altında topladı. Larry Page, Alphabet'in CEO'su oldu.
Brin, Page ve Schmidt, Google'ı bir ana şirket olan Alphabet çatısı altında topladı. Larry Page, Alphabet'in CEO'su oldu.
0. Google Chrome'un eski başkanı Sundar Pichai, Google arama motoru ve YouTube da dahil olmak üzere yeni oluşturulmuş Alphabet'in en önemli ve kârlı işletmelerin geleceğine rehberlik eden yeni Google CEO'su seçildi.
Google Chrome'un eski başkanı Sundar Pichai, Google arama motoru ve YouTube da dahil olmak üzere yeni oluşturulmuş Alphabet'in en önemli ve kârlı işletmelerin geleceğine rehberlik eden yeni Google CEO'su seçildi.
0. Pichai, bugüne kadar Google'ın en önemli krizlerinden bazılarını denetledi. 2016'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yanlış bilgi yayılmasının kolaylaştırılmasındaki rolü sebebiyle Google, komplo teorilerini teşvik etmek için YouTube algoritmasını değiştirdi.
Pichai, bugüne kadar Google'ın en önemli krizlerinden bazılarını denetledi. 2016'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yanlış bilgi yayılmasının kolaylaştırılmasındaki rolü sebebiyle Google, komplo teorilerini teşvik etmek için YouTube algoritmasını değiştirdi.
0. Kasım 2019'de Android Rubin'in de aralarında bulunduğu ekibin taciz davalarındaki yanlış tutumunu protesto etmek için dünyanın dört bir yanında protestolar düzenlendi.
Kasım 2019'de Android Rubin'in de aralarında bulunduğu ekibin taciz davalarındaki yanlış tutumunu protesto etmek için dünyanın dört bir yanında protestolar düzenlendi.
0. Yalnızca ABD'deki internet aramalarının %90'ını sağlayan Google, bilgilerimizi çevrimiçi bulma şeklimize hakim olmaya devam edecek.
Yalnızca ABD'deki internet aramalarının %90'ını sağlayan Google, bilgilerimizi çevrimiçi bulma şeklimize hakim olmaya devam edecek.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz