Bilim & TeknolojiTürkiye’nin denizdeki gözü: Koca Piri Reis!

Türkiye’nin denizdeki gözü: Koca Piri Reis!

Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi'nde sismik, jeolojik ve biyolojik araştırmalar yapan Koca Piri Reis araştırma gemisi, çalışmalarıyla Türkiye'nin "denizdeki gözü" olarak hizmet veriyor.

NAZİF MENTEŞ AA, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Türkiye’nin denizdeki gözü: Koca Piri Reis!
​Türkiye’nin denizdeki gözü: Koca Piri Reis!

Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi'nde sismik, jeolojik ve biyolojik araştırmalar yapan Koca Piri Reis araştırma gemisi, çalışmalarıyla Türkiye'nin "denizdeki gözü" olarak hizmet veriyor.

BEĞEN

Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi'nde sismik, jeolojik ve biyolojik çalışmalar yürüten araştırma gemisi Koca Piri Reis, 40 yıldır Türkiye'nin deniz araştırmalarında önemli rol üstleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsüne bağlı Koca Piri Reis gemisi, Türkiye'nin "denizlerdeki gözü" olarak hizmet veriyor. Deniz kimyası, fiziksel oşinografi, canlı deniz kaynakları, kıyı mühendisliği ve sualtı arkeolojisi alanlarında çalışmalar yapan gemi, elde ettiği verilerle yeni projelere ışık tutuyor. Koca Piri Reis, sahip olduğu konumlama sistemi, oşinografik, biyolojik, jeolojik-jeofizik ekipmanlar ve laboratuvarıyla iyi bir teknolojik altyapıya sahip olmasının yanı sıra bir limana yanaşmadan 15-20 gün aralıksız seyir yapabiliyor.

Stratejik çalışmalara imza attı

Gemi, bilimsel araştırmaların yanı sıra Türkiye için önemli stratejik görevler icra ediyor. Petrol sondajının yapılabilmesi için gerekli sismik araştırmaları yapabilecek özellikteki 36 metre uzunluğa sahip Koca Piri Reis Gemisi, geçmişte Doğu Akdeniz'de petrol, doğalgaz araştırması çalışmalarını gerçekleştirdi. Akdeniz'de Türk kara sularında 18 kilometrelik alanda 2 boyutlu sismik araştırma yapan gemi, 2011'de Kıbrıs Rum kesiminin adanın güneyinde petrol arama çalışmalarına başlaması sonrası demirli olduğu Urla Limanı'ndan Akdeniz'e hareket ederek Kıbrıs Adası'nın güneyindeki bölgede sismik veri toplama çalışması yaptı. Koca Piri Reis, Kıbrıs'ın güneyindeki ''G bölgesi ruhsat sahasında'' sismik veri topladıktan sonra Norveçli bir petrol şirketi için Marmara Denizi'nden sismik veri sağladı.

REKLAM
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
Bilim kurgu filmlerini gerçek yapan teknoloji: 'Hologram' VİDEO / 00:54

Bilim kurgu filmlerini gerçek yapan teknoloji: 'Hologram'

Kamil Çapçı Bilim & Teknoloji Salı 16:54, 18.06.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz