Tutamayacağın sözü verme: 'Amazon'a kitap iadesini unutan genç 3800$ ödeyecek!'

Amazon.
Amazon.

Amazon Kütüphanesi, üyelik sürecinde kullanıcılar tarafından 'verilen sözlere' atfettiği önemi gösteren bir hamleye imza attı.

19 yaşında bir üniversite öğrencisinin Amazon'dan kiraladığı bir kitabı teslim etmeyi unutması Amazon'u fazlasıyla sinirlendirdi.

Dünya devi şirket, 'unutkan öğrenciye' 3.800 dolarlık bir fatura kesti. 9 saat süren telefon trafiği sonrası ceza tutarı iade edilse de öğrenciye verilen ders, Amazon'un hassas çalışma yönergesini ispatlamaya yetti.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında değerlendirilen Amazon, birçok farklı konuda dünya lideri. Jeff Bezos'un enteresan düşünce dünyasını ve hayat görüşünü neredeyse birebir adapte ettiği oluşum, hemen her konuda özelleşmeyi, özgün bir platform olmayı başardı. Kurucusu Jeff Bezos’u açık ara dünyanın en zengin insanı yapan oluşum, 1 trilyon dolar hacmine ulaştıktan sonra bu seviyeyi de süratli bir biçimde aşmaya ve ilerlemeye devam ediyor. Yalnızca şirket değeri noktasında değil birim hisse değerinde de yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başaran ciddi bir hacme ulaşan Amazon, birçok farklı konuda titiz davranarak bugünlere geldi diyebiliriz.

Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanları sıralamasında ilk sırada yer alıyor.
Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanları sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

Birçok insanın alışveriş alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları adapte ettiği davranışları değişkenlik gösterse de internet üzerinde yapılan alışverişlerde temel motivasyon ve dikkat edilen nokta ‘güven duygusu’oluyor. Amazon’un bugünlere gelmesini sağlayan en önemli referans noktalarının başında müşterilerinde oluşturduğu değişmez güven duygusu geliyor. Amazon, büyük hatalar yapmayarak müşterilerinin güven duygusunu sarsmadı ve bu şekilde büyümesini hızlandırdı.

Amazon, birçok konuda olduğu gibi 'kitap satış' ve 'kitap kiralama' sistemleriyle de dünya genelinde rakipsiz.
Amazon, birçok konuda olduğu gibi 'kitap satış' ve 'kitap kiralama' sistemleriyle de dünya genelinde rakipsiz.

Amazon da müşterilerine güvenebilmeli!

Peki, müşterilerin Amazon'a dair hissettiği güven duygusu bu denli önemliyken Amazon, müşterilerine güvenmek istemez mi? Bu sorunun cevabı, Amazon'un geçtiğimiz günlerde attığı bir adımla cevap buldu: 'Amazon için karşılıklı güven çok önemli!'

'Amazon Books' ofisi! Amazon, kitaplara olan ilgisini her fırsatta göstermeye çalışıyor. ABD'de inşa edilen
'Amazon Books' ofisi! Amazon, kitaplara olan ilgisini her fırsatta göstermeye çalışıyor. ABD'de inşa edilen

Dünya devi şirket, e-ticaret, oyun ve müzik gibi hizmetlerin yanı sıra, öğrenciler için inşa edilen bir kitap kiralama hizmetine de sahip. Öğrenciler, bu hizmet yoluyla ihtiyaçları olan ders kitaplarını 'cüzi sayılabilecek ücretler' karşılığında kiralayabiliyor. Kiralama süresinin sonuna gelindiği zaman yeniden Amazon'a gönderilmesi gerekliliği üzerinden ilerleyen sistem, on binlerce kullanıcı tarafından bilfiil ve memnuniyetle kullanılıyor. Amazon'un kitap kiralama etkinliği, 19 yaşındaki Amelia SanFilippo'nun bir anlık hatasıyla bambaşka bir noktaya sürüklendi.

Amelia SanFilippo.
Amelia SanFilippo.

Delaware Üniversitesi öğrencilerinden olan 19 yaşındaki genç, Amazon'un kitap kiralama hizmetini kullanarak dersi için ihtiyaç duyduğu bir kitabı kiraladı. Kiralama süresinin sona erdiğini fark etmeyen SanFlippo, kitabı Amazon'a dört gün geç gönderdi. Bu gecikmenin ardından SanFlippo'nun babasının kredi kartı ekstresinde gördüğü gecikme tutarı, aileyi tam anlamıyla şoka uğrattı.

62.7 dolardan 3800 dolara!

Amazon, kitabı geç göndermesi dolayısıyla genç öğrenciye 3.800 dolarlık bir ceza kesti. Gördüklerine inanamayan aile, hiç gecikmeden durumu Amazon'a bildirdi. Şirkete durumu anlatan SanFilippo, aldığı cevap karşısında bir kez daha şok geçirdi. Amazon, kitap zamanında gönderilmediği için satın alındı olarak kabul ettiğini ve bu bağlamda bu ücretin yansıdığını açıkladı. Kiralama bedeli 62.7 dolar (yaklaşık 350 TL) ve satın alma bedeli ise 100 dolar (yaklaşık 570 TL) olan bu kitaptan nasıl 3.800 dolarlık bir ödemenin çıktığını anlayamayan SanFilippo ve babası bir kez daha müşteri hizmetlerini aradı.

Amazon, güçlü bir platform olma amacı doğrultusunda 'geniş bir yelpaze' oluşturmaya devam ediyor.
Amazon, güçlü bir platform olma amacı doğrultusunda 'geniş bir yelpaze' oluşturmaya devam ediyor.

Amazon'un, ceza tutarını doğrudan çektiğini söyleyen SanFilippo'nun babası, yaşanan bu durumu 'haraç kesmek' olarak nitelendirdi. Konuştuğu Amazon yetkililerinin sürekli olarak özür dilediğini söyleyen baba, bu durumun Amazon'un satış politikaları nedeniyle gerçekleştiğini öğrendi. Amazon ile yapılan 9 saatlik telefon konuşmasının ardındansa olay tatlıya bağlandı. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan bir Amazon sözcüsü, yaşanan bu durum nedeniyle üzgün olduklarını ancak sorunu kısa bir süre içerisinde giderdiklerini, kesilen cezayı babanın hesabına yeniden iade ettiklerini ve bu konuyla ilgili çalışma başlattıklarını, bir daha böyle bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

"Yapamayacağın işler için, kimseye söz verme."

George Washington