Bilim & TeknolojiWhatsApp'ı silip tekrar yükleyenler için büyük tehlike

WhatsApp'ı silip tekrar yükleyenler için büyük tehlike

Telefon değiştiren ya da WhatsApp'ı silip tekrar yükleyenlerin sohbetlerine ulaşılabiliyor.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
WhatsApp'ı silip tekrar yükleyenler için büyük tehlike

Telefon değiştiren ya da WhatsApp'ı silip tekrar yükleyenlerin sohbetlerine ulaşılabiliyor.

Facebook'un üç yıl önce satın aldığı WhatsApp, bu aşamadan sonra birbiri ardına yeni özelliklerini duyurmaya başlamıştı. İlk etapta "uçtan uca şifreleme" desteği kazanan uygulama, güvenlik konusunda kullanıcıların önyargılarını parçalamıştı. Ancak bu özelliğin WhatsApp'ı aslında beklendiği kadar güvenli hale getirmediği ortaya çıktı.

Her ne kadar cihazdan cihaza şifreli görüşme olsa da, telefon hafızasına bir anahtar tanımlanıyor. Evet; bu anahtar hacker'lar tarafından ele geçirilse dahi sohbetler görüntülenemiyor. Fakat telefon değiştirdiğinizde ya da WhatsApp uygulamasını silip tekrar yüklediğinizde sistem, ikinci anahtar tanımlamak zorunda kalıyor.
İşte güvenlik açığı da aslında tam olarak bu noktada devreye giriyor; çevrimdışı durumdayken WhatsApp bu anahtarı değiştirip mesajlara erişebiliyor. Özellikle de hükümetlerin talepleri doğrultusunda kullanıcıların haberi olmadan şifreler devre dışı kalabiliyor.
En güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi?
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz