Beşi Bir Yerde: İftarı beklerken

​Ne kadar anlarsın bilemem ama oku.
​Ne kadar anlarsın bilemem ama oku.

Bir saat bekleyemez misin: iki “yarım saat” kalmış gibi düşün, olmadı dört “15 dakika”... On beş dakika bir saatten daha kolay geçer ve her on beş dakikada hedefe ulaşmış olmanın zaferi seni beş dakika daha ileri atar.

İftara bir saat kala gözlerin kararmaya, sinirlerin gerilmeye, dudakların incelmeye mi başlıyor? Kendini dişini sıkmış, kısık gözlerle evdeki olmadık nesnelere dalıp gitmişken mi buluyorsun?

Sürekli saatine bakıp yelkovanı hep aynı rakamda mı buluyorsun? Çare ayağına geldi!

1- Kitap oku

Ne kadar anlarsın bilemem ama oku, (siyer oku, tefsir oku, hadis oku, Kur’an oku) anlamadıkça geri dön, anlamadıkça geri dön. Patinaj yaparken zaman nasıl geçmiş anlamayacaksın. O arada bir iki şey de öğrenirsin belki kim bilir?

2- Zamanı böl

Daima işe yarar. Bir saat bekleyemez misin: iki “yarım saat” kalmış gibi düşün, olmadı dört “15 dakika”... On beş dakika bir saatten daha kolay geçer ve her on beş dakikada hedefe ulaşmış olmanın zaferi seni beş dakika daha ileri atar.

Daha önce gitmeye üşendiğin yerleri hatırla, mahalleni tanı, pazar varsa pazara git, ağır adımlarla gez: selam ver selam al.

Duruma göre bölmeye devam edebilirsin. Eğer zamanda yolculuk yapamıyorsan elindeki en iyi yöntem bu. Yapabiliyorsan (zamanda yolculuk) zaten oruç sana güzel. Sana her yer iftar!

3- Dışarı Çık

Daha önce gitmeye üşendiğin yerleri hatırla, mahalleni tanı, pazar varsa pazara git, ağır adımlarla gez: selam ver selam al. Yürüdükçe ruhunun hafiflediğini hissedeceksin. Devam et, korkma uçmazsın. Uçarsan da ne ala; “oha lan uçuyorum” filan derken en az yarım saati daha yersin. Kalan yarım saatte de pide kuyruğuna gir.

  • Pide kuyruğunda da zaman çabuk geçiyor, sanırım kurtarılmış bölge. Ağırlaşan zamanın “bug”ı pide kuyruğu. Yani bence.

4- Markete girme

Şimdiki gibi yaz oruçlarında yapmaman gereken en önemli şey bu: markete girme! Hadi girdin, soğuk içecek dolabından uzak dur. İftardan sonra evinin buzdolabını adını bile bilmediğin içeceklerle dolmuş bulmak istemiyorsan tabi. Ben şahsen marketten sonrasını hatırlamıyorum gerçi bu da bir yol, sonuçta vakit geçmiş oluyor ama keseye zarar.

Uyuma kardeşim uyuma. Zamanın ağırlaşmasının tadını çıkar.
Uyuma kardeşim uyuma. Zamanın ağırlaşmasının tadını çıkar.

5- Uyuma

Yuh artık, yeter uyuma. Hayret bir şeysin ya. Kaç saattir uyuyorsun zaten. Uyuma kardeşim uyuma. Zamanın ağırlaşmasının tadını çıkar. Hele de bu çağda ve büyük bir şehirde yaşıyorsan, satın alamayacağın, her zaman ihtiyacın olan tek şey zaman. Ve bu büyülü vakitler adeta bir zaman cenneti. Saniyeler arasında yüzmenin, dakikaları avucunun içinde hissetmenin tadını çıkar. Yani aslında ilk dört maddeyi de unut. Zamanın farkına var. Farkına varabilmenin kıymetini bil.