David Garrett ile "18 Soruda Nasılsın?"

David Garrett:Onsuz olamayacağım tek bir dostum var o da müziktir…
David Garrett:Onsuz olamayacağım tek bir dostum var o da müziktir…

Benim için önemli olan yapının beni duygusal olarak yakalayacak kadar keskin ve belirgin hatlara sahip olmasıdır. Bu, Barselona’da Gaudi’nin bir binası veya Meksika’daki eski bir piramit de olabilir.

1- Çocukluğunuzdan hatırladığınız ilk şey nedir?

İlk aklıma gelen kardeşlerimle birlikte büyümem ve tabii ki kemanın hayatımdaki önemi. Okul ve diğer etkinliklerin yanında her gün birkaç saat keman çalışırdım.

2- Müfredat dışında okuduğunuz ve “çok iyiymiş” dediğiniz ilk kitap neydi?

Elbette bu bir çocuk kitabıydı… En çok hatırladığım ise Grimm Masalları ve bu masalların hayal gücüme yaptığı katkıdır.

3- Doğa mı şehir mi? Şehirse neden, doğaysa neden?

Elbette doğa. Fakat bir müzisyen olarak şehir de hayatımda oldukça büyük bir yer tutuyor.

4- En beğendiğiniz mimari eser. Neden?

Benim için önemli olan yapının beni duygusal olarak yakalayacak kadar keskin ve belirgin hatlara sahip olmasıdır. Bu, Barselona’da Gaudi’nin bir binası veya Meksika’daki eski bir piramit de olabilir.

5- Neydi o şarkının adı?

Biz, milyonlarca farklı duyguyu hissedebilme yeteğine sahibiz ve her bir parça bize farklı duygular hissettiriyor. Sadece birini seçmek zorunda kalmak üzücü, seçtiğimiz en iyisi olsa bile…

6- Biri vardı değil mi “bu insan” olmanızı sağlayan, kimdi o?

Kendini ayağa kaldırmak, kendine inanmak, bunlar en önemli şeyler ve kendimizden başka kimse bize bunu sağlayamaz…

7- “Şimdi onsuz olmuyor” dediğiniz en iyi arkadaşınız vardır, kimdir o? Niçin dostunuzdur?

Onsuz olamayacağım tek bir dostum var o da müziktir…

8- Koleksiyon yaptığınız bir şey var mı?

Evet, kemanla ilgili olan herhangi bir şeyleri biriktiriyorum; enstrümanlar hakkında kitaplar, antika keman çantaları ve yayları gibi pek çok şeyi toplamaya çalışıyorum.

9- Şunu görmeden/yapmadan ölmek istemem, dediğiniz şey nedir?

Elbette bununla ilgili uzunca bir listem var. Örneğin daha Mısır Piramitlerini görmedim ve görmeyi çok istiyorum. Dünyada doğası harika pek çok yer var, olağanüstü dağlar ve adalar… Ruhumun gıdası olabilecek ve bana ilham kaynağı olabilecek her yeri görmek isterim.

10- Bize şimdi bir şiir adı vermeniz gerekse…

Dürüst olmak gerekirse şiirler çok benlik değil. Ben daha çok şarkı sözlerini seviyorum, onlar bana şiirlerden daha sıcak geliyor. Özellikle Randy Newman’ın şarkı sözlerini çok severim.

11- Hangi film? Niçin?

Aslında çok fazla film seyrettiğim de söylenemez; ben daha çok dizi izlemeyi seviyorum ve Black Mirror buna güzel bir örnek olabilir.

12- Batı’yı ve Doğu’yu nasıl tanımlarsınız?

Küçüklüğümden beri pek çok yere seyahat ettiğim için Doğu, Batı, Kuzey ve Güney üzerine hiç düşünmedim. Her yerde güzelliklerle beraber sevmediğim şeyler de var. Fakat buralar da içinde yaşadığımız bu dünyanın bir parçası.

13- Uçakların uçtuğuna inanıyor musun?

Şahit olduğum kadarıyla evet…

14- Ejderha mı, prenses mi?

Prenses, çünkü müzikten anlıyordur.

15- Dergide bir duvarımız var. Orası için bir cümle söyler misiniz?

Şimdi aklıma gelmedi desem…

16- Siz şimdi gittiğiniz o şehri çok sevmişsinizdir. Biraz anlatsanıza?

Gitmeyi sevdiğim pek çok şehir var. Aklıma ilk gelenler Prag, İstanbul, Dubrovnik, Oslo, Stockholm, Viyana, Barselona, Londra ve Paris. Ayrıca Maldivlerin de büyük hayranıyım.

17- Bize bir nasihat vermenizi istesek…

Ulaşamayacağını düşünsen de hayatta bir hedefin olsun. Çünkü eğer hırsını kaybedersen seni ateşleyecek gücü de kaybedersin. Hedefler ve hayaller olmadan hayat oldukça sıradan olur. Ayrıca hayatta aile ve arkadaşlar çok önemli; her zaman sevdiğin insanlarla vakit geçir ve herkese saygılı davran.

18- Nasılsınız?

İyiyim, teşekkürler. Şuan İspanya’dayım. Önümüzdeki aylarda yapacağım turne için rahatlamaya, doğada zaman geçirerek ilham almaya çalışıyorum. Ayrıca Eylül’de İstanbul’da vereceğim konserim için de sabırsızlanıyorum.