Dünya & PolitikaABD, ÖSO'ya yeniden destek veriyor

ABD, ÖSO'ya yeniden destek veriyor

ABD, uzun süre önce Özgür Suriye Ordusu'na desteğini kesmişti. ABD Suriye'nin güneyinde ÖSO'ya yeniden eğitim vermeye başladı.

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR
ABD, ÖSO'ya yeniden destek veriyor
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), uzun süredir Suriye'de ESED Rejimine ve DEAŞ'a karşı mücadele veriyor.

ABD, uzun süre önce Özgür Suriye Ordusu'na desteğini kesmişti. ABD Suriye'nin güneyinde ÖSO'ya yeniden eğitim vermeye başladı.

BEĞEN

Yerel kaynaklara göre, ABD, Suriye-Irak-Ürdün sınırı yakınındaki Tanif Üssü'nde ve Ürdün içerisinde bu ÖSO güçlerine yeniden eğitim vermeye başladı.

  • Grup, Deyrizor da dahil olmak üzere ülkenin güneydoğusunda yaşayan çok sayıdaArap savaşçıyı bünyesine kattı.

Eğitimlere, DEAŞ karşıtı danışmanlar destek veriyor

ABD subayları ve istihbarat görevlilerinin verdiği eğitimlere, DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon üyesi danışmanlar destek veriyor.

ÖSO mensuplarına hava indirme operasyonları, çölde ve zor şartlarda hayatta kalma, belirli noktalara saldırı gibi özel eğitimler veriliyor.

Kaynaklar, projenin bölgedeki gizli DEAŞ hücrelerinin yanı sıra, sınır boyundaki İran güçlerine yönelik olduğunu ifade ediyor.

Ne olmuştu?

ABD, Suriye'nin güneyindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarından üç sene önce desteğini büyük oranda çekmişti. Bu sayede, Esed rejimi safındaki İran destekli yabancı terörist gruplar, Suriye'nin güneydoğusunu kapsayan Irak sınırına hakim olmuştu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz