Dünya & PolitikaYerel seçimler için bugün sandık başına giden bölünmenin eşiğindeki ülke: Belçika

Yerel seçimler için bugün sandık başına giden bölünmenin eşiğindeki ülke: Belçika

Belçika’da halk, belediye başkanlarını seçmek için sandık başına gidiyor. Seçimlerde ülke genelinde farklı partilerin listelerinden aday olan yaklaşık 120 Belçikalı Türk de yarışıyor. Seçmenler 589 şehrin belediye başkanını ve belediye meclislerini seçecek. Flemenkçe konuşulan Flaman bölgesi, Fransızca konuşulan aynı zamanda Alman azınlığında yaşadığı Valon bölgesi ve iki resmi dile sahip Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’den oluşan bugün sandık başına gidecek Belçika’ya dair bazı bilgileri sizler için derledik.

ÇAĞRI SAÇARALP DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Yerel seçimler için bugün sandık başına giden bölünmenin eşiğindeki ülke: Belçika
Arşiv

Belçika’da halk, belediye başkanlarını seçmek için sandık başına gidiyor. Seçimlerde ülke genelinde farklı partilerin listelerinden aday olan yaklaşık 120 Belçikalı Türk de yarışıyor. Seçmenler 589 şehrin belediye başkanını ve belediye meclislerini seçecek. Flemenkçe konuşulan Flaman bölgesi, Fransızca konuşulan aynı zamanda Alman azınlığında yaşadığı Valon bölgesi ve iki resmi dile sahip Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’den oluşan bugün sandık başına gidecek Belçika’ya dair bazı bilgileri sizler için derledik.

BEĞEN

Belçika’da bugün 8 milyon seçmen, belediye başkanlarını seçmek için sandık başına gidiyor. Yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işlemleri 16.00’da sona erecek. Oy sayma işlemleri ise saat 18.00’de başlayacak. Seçmenler 589 şehrin belediye başkanını ve belediye meclislerini seçecek. 11 milyon nüfuslu Belçika’da farklı partilerin listelerinden aday olan yaklaşık 120 Belçikalı Türk de bulunuyor.

  • Belçika'da önümüzdeki yıl bölgesel ve federal seçimleri de gerçekleşecek. Bölgesel ve federal seçimlerin 26 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ise 23-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak.Ülke genelinde 6 yılda bir yapılan belediye ve meclis seçimlerinde Avrupa Birliği (AB) ve Belçika vatandaşı olanlar belediye ve eyalet meclisi için oy kullanabilirken, AB vatandaşı olmayanlar sadece belediye meclisi için oy kullanma hakkına sahip.

Sandık başına gidecek Belçika’ya dair bazı bilgileri sizler için derledik.

Belçika’da ulusal parlamentonun yanı sıra, üç ayrı bölgenin de ayrı parlamentoları bulunuyor. Bunlar: Flaman, Valon ve Brüksel bölgesidir.

Ülkede siyasi yapı üç kademeden oluşan bir sistem ile işletilirken, ilk kısımda federal hükümet, bölgeler ve topluluklar, ikinci kısımda ise bölgelere ait eyaletler bulunmaktadır. Flaman ve Valon bölgelerinde beşer eyalet bulunurken, başkent bölgesi Brüksel eyalete sahip değildir. Son kademede ise yerel yönetimler yer bulunmaktadır. Yerel yönetimler kapsamında yaklaşık 600 adet belediye halka hizmet vermektedir.

0. Belçika’da merkezi devlet; dışişleri, savunma, adalet ve sosyal güvenlik alanlarında söz sahibiyken, federe devletler, eğitim, yerel güvenlik, ulaşım ve sağlık alanlarında yetkilidirler. Belçika’da bölgeler arasında varlık ve servet açısından önemli farklılıkların olması, toplulukta ulus-üstü kurumların güçlendirilmesine rağmen Flaman-Valon rekabeti her zaman devam etti.
Belçika’da merkezi devlet; dışişleri, savunma, adalet ve sosyal güvenlik alanlarında söz sahibiyken, federe devletler, eğitim, yerel güvenlik, ulaşım ve sağlık alanlarında yetkilidirler. Belçika’da bölgeler arasında varlık ve servet açısından önemli farklılıkların olması, toplulukta ulus-üstü kurumların güçlendirilmesine rağmen Flaman-Valon rekabeti her zaman devam etti.

0. Tarihte kırsal Flandre’de yaşayan ve yoksul olan kesim, Fransızca konuşan, varlıklı, kentli ve sanayisi gelişmiş Valon bölgesinin gölgesinde yaşamaktaydı. Büyük gelir ve imkan farklılıklarının yanında bölgede Fransızca konuşma zorunluluğu, Flaman milliyetçiliğinin uyanmasına, Flamanların Volanlara karşı büyük öfke duymasına yol açmıştı.
Tarihte kırsal Flandre’de yaşayan ve yoksul olan kesim, Fransızca konuşan, varlıklı, kentli ve sanayisi gelişmiş Valon bölgesinin gölgesinde yaşamaktaydı. Büyük gelir ve imkan farklılıklarının yanında bölgede Fransızca konuşma zorunluluğu, Flaman milliyetçiliğinin uyanmasına, Flamanların Volanlara karşı büyük öfke duymasına yol açmıştı.
0. Birinci Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Fransızca konuşulan Valon bölgesi daha gelişmiş bir sanayiye sahip ve Flaman bölgelerinde ekonomi ağırlıklı olarak tarıma dayalı iken; savaş sonrasında bu durum tam tersine döndü II. Dünya Savaşı sonrasında özellikle Brüksel ve Antwerp arasındaki Flaman bölgesinde hafif sanayinin gelişiminin hızlandı, buradaki petrokimya sanayi gelişti. Valon bölgesindeki ekonomik güç 1980’ler ve sonrasında Flaman bölgesine kaydı.
Birinci Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Fransızca konuşulan Valon bölgesi daha gelişmiş bir sanayiye sahip ve Flaman bölgelerinde ekonomi ağırlıklı olarak tarıma dayalı iken; savaş sonrasında bu durum tam tersine döndü II. Dünya Savaşı sonrasında özellikle Brüksel ve Antwerp arasındaki Flaman bölgesinde hafif sanayinin gelişiminin hızlandı, buradaki petrokimya sanayi gelişti.  Valon bölgesindeki ekonomik güç 1980’ler ve sonrasında Flaman bölgesine kaydı.
0. 2011 sonrasındaki ekonomik göstergeler açısından da GSMH düzeyi, Flaman Bölgesinde, Valon Bölgesinden % 25 daha fazla hale geldi. Öte yandan Valon bölgesinde işsizlik oranı, Flaman Bölgesinin iki katı seviyesinde seyrediyor.Ülke ekonomisinde büyük paya sahip olan Flamanların büyük çoğunluğu, Valon Bölgesini desteklemekten dolayı vergi yüklerinin daha ağır olduğunu öne sürerek bağımsızlık düşüncesini dile getiriyor.
2011 sonrasındaki ekonomik göstergeler açısından da GSMH düzeyi, Flaman Bölgesinde, Valon Bölgesinden % 25 daha fazla hale geldi. Öte yandan Valon bölgesinde işsizlik oranı, Flaman Bölgesinin iki katı seviyesinde seyrediyor.Ülke ekonomisinde büyük paya sahip olan Flamanların büyük çoğunluğu, Valon Bölgesini desteklemekten dolayı vergi yüklerinin daha ağır olduğunu öne sürerek bağımsızlık düşüncesini dile getiriyor.
0. 2014 yılında düzenlenen meclis seçimlerinde Flaman bölgelerinde zafer kazanan Bart De Wever başkanlığındaki bağımsızlık yanlısı Yeni Flaman İttifakı, Belçika'dan ayrılma hedefi güdüyor. De Wever, Belçika devletinin "buharlaşacağını" ve Flaman bölgesinin Valonlar olmadan ekonomik açıdan daha güçlü durumda olacağını savunuyor.
2014 yılında düzenlenen meclis seçimlerinde Flaman bölgelerinde zafer kazanan Bart De Wever başkanlığındaki bağımsızlık yanlısı Yeni Flaman İttifakı, Belçika'dan ayrılma hedefi güdüyor. De Wever, Belçika devletinin
0. Flamanlar istedikleri bağımsızlığa ulaşırsa, Belçika nüfusunun yarısından fazlasını ve ekonomik gücünü kaybetmiş olacak.
Flamanlar istedikleri bağımsızlığa ulaşırsa, Belçika nüfusunun yarısından fazlasını ve ekonomik gücünü kaybetmiş olacak.
0. Belçika’nın bölünmesi durumunda en tartışmalı nokta, hem Avrupa Birliği hem de NATO'nun merkezine ev sahipliği yapan Brüksel'in statüsü olacak. Ayrıca, Flamanların ayrılması durumunda Valon bölgesine ne olacağı da belirsizliğini koruyor. Bir görüşe göre bölünmüş Belçika’da Valon bölgelerinin Fransa'ya, Lüksemburg'a, hatta Almanya'ya bağlanması söz konusu olabilir.
Belçika’nın bölünmesi durumunda en tartışmalı nokta, hem Avrupa Birliği hem de NATO'nun merkezine ev sahipliği yapan Brüksel'in statüsü olacak. Ayrıca, Flamanların ayrılması durumunda Valon bölgesine ne olacağı da belirsizliğini koruyor. Bir görüşe göre bölünmüş Belçika’da Valon bölgelerinin Fransa'ya, Lüksemburg'a, hatta Almanya'ya bağlanması söz konusu olabilir.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
Trump, Rohingya Müslümanlarını tanımıyor: 'Orası neresi?' VİDEO / 00:44

Trump, Rohingya Müslümanlarını tanımıyor: 'Orası neresi?'

Ahmet Zarifoğlu Dünya & Politika Cuma 15:50, 19.07.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz