Dünya & PolitikaGüvenli Bölge: Havada kopan fırtına

Güvenli Bölge: Havada kopan fırtına

"Güvenli Bölge" programında İsmail Halis ve Mete Yarar, Rusya'dan alınacak olan S-400 Hava Savunma Sistemi, Selçuk Bayraktar'ın hedef alınması, bölgesel ve küresel gerilimlere ve stratejilere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

HABER MERKEZİ GZT 3 DAKİKADA OKUNUR
Güvenli Bölge: Havada kopan fırtına
Güvenli Bölge

"Güvenli Bölge" programında İsmail Halis ve Mete Yarar, Rusya'dan alınacak olan S-400 Hava Savunma Sistemi, Selçuk Bayraktar'ın hedef alınması, bölgesel ve küresel gerilimlere ve stratejilere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BEĞEN

Her hafta ülke, bölge ve dünya gündemine dair bir çok konunun tartışılıp konuşulduğu “Güvenli Bölge” İsmail Halis ve Mete Yarar'ın sunumuyla GZT sosyal medya hesaplarında canlı yayınlandı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi bombalanan Meclis'in güvenlik kamera görüntüleriyle başlayan Güvenli Bölge'de Mete Yarar, 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak TBMM'nin bombalandığını hatırlattı, şunları kaydetti:

  • "Gazi Meclis kurulduğu günden itibaren 99 yıl boyunca böyle bir tabloyu yaşamamışken 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece hain FETÖ Meclis'i bombaladı. Bu görüntüleri unuttuk. Maalesef özneleri olmayan cümleler kuruyoruz. Unutmak kadar acı bir şey yoktur. Her unutulan hikaye tekrar yapar. Her tekrarın travması bir öncekinden yüksek olur. Maalesef PKK diyemeyen Meclis'in bombalanmasına FETÖ darbe girişi diyemeyen bir grup var. Şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum."

S-400 Hava Savunma Sistemi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın bugün S-400 alımına ilişkin açıklamalarını hatırlatan Yarar, şunları söyledi:

"S-400'le ilgili ilk anlaşma imzalandığında Yüksek Hava İrtifa Savunma Sistemi seçmek aynı zamanda bir mesajdır demiştim. Ben o ülkeyi artık düşman olarak tanımlamıyorum demektir. Yüksek Hava İrtifa Savunma Sistemi müthiş bir teknolojidir. Nitekim S-400'ü kurduğunda bunlar Rus uçaklarına kilitlenmeyecek. Asıl rahatsız oldukları bu kavram. Türkiye'yi yıllardan beri oturmak istedikleri yer burasıydı."

"Bu işin bir jeopolitik bir tarafı var"

"İstedikleri Türkiye'yi komşularıyla çok fazla iyi ilişkiler kurmayan hepsiyle rekabet içerisinde olan bir pozisyonda tutmaktı.Ama Türkiye geçmişte olduğu gibi Rusya'yla ilişkilerini toparlayıp en büyük ticaret partneri olarak ikili ilişkileri güçlendirerek bu avantajı kullandı. Hava Savunma Sistemi neden başka ülkeler için bir tehdit oluşturur? Bu işin bir jeopolitik bir tarafı var, ikincisi dediğim gibi küresel anlamda stratejik tarafı var. Hangi ülkeye daha fazla partner tarafındasın? Ve bu partnerlik diğer tarafın işine geliyor mu gelmiyor mu? ABD'nin savunma stratejisi güney kanadında tamamen Türkiye'ye endeksli."

"S-400'lerin Eylül'de devreye gireceği görünüyor"

"Türkiye kimin yanında yer alırsa o ülkeyi 3-0 avantajla başlatacak pozisyondadır. Bütün geçiş yerleri,bütün hava sahası, bütün boru hatları, denizlere yakınlığı Türkiye'nin önemini artırıyor. Türkiye'nin jeostratejik pozisyonu dünyanın tam ortasındadır. Ya Türkiye'ye ambargo uygulayarak ya da darbe yaparak ülkemizi durdurmak istemişlerdir.Yani Türkiye darbeler tarihi ambargolar tarihiyle eş değerdir. İkisini birbirinden ayıramazsınız. Yaşadığımız olaylara S-400 krizi üzerinden bakan bir grup var. S-400 almasak ne olur diye soranlar var. S-400 devletin tercihidir. Bu tercih ekonomik kaygıyla yapılmaz. Özellikle Savunma Bakanı Akar'ın bugünkü açıklamasından sonra S-400'lerin Eylül'de devreye gireceği görünüyor. "

Selçuk Bayraktar açıklaması

Geçtiğimiz hafta CHP'li Veli Ağbaba'nın İBB'den T3 vakfına para aktarıldığı iddiasına Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar "41 kuruş dahi İBB'den para almadı Vakfımız. Sen ve diğer iftiracılar için hukuki yollara başvurmaya devam edeceğiz." sözleriyle sert tepki göstermişti. Bayraktar'ın hedef alınmasına dair konuşan Mete Yarar, şunları kaydetti:

  • "Türkiye'nin 81 ilinde teknoloji grupları kuruldu. Bu gruplar çok farklı konularda Türkiye'nin teknoloji konusunda önünü açabilecek olan projelerde karşılık beklemeden kendi ceplerinden harcayarak çalışmalar yapıyor. Ben bugün sahadaki çocukların hayatını kurtaran projeleri üreten bir adamı savunmayacağım da kimi savunacağım?. PKK'lının binlerce avukatı varken, milli adamın avukatlığını yapmak madalyadır."

Gelen bir soru üzerine İsmail Halis, Ilhan Omer'in Trump tarafından hedef gösterildiğini hatırlattı. Halis,"Trump, Omer'e özel video hazırlatıp bunu sabit tweet yaptı" dedi.

'PKK'nın binlerce avukatı varken, milli adamın avukatlığını yapmak madalyadır'
VİDEO / 05:56
'PKK'nın binlerce avukatı varken, milli adamın avukatlığını yapmak madalyadır'
Geçtiğimiz hafta CHP'li Veli Ağbaba'nın İBB'den T3 vakfına para aktarıldığı iddiasına Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar '41 kuruş dahi İBB'den para almadı Vakfımız. Sen ve diğer iftiracılar için hukuki yollara başvurmaya devam edeceğiz.' sözleriyle sert tepki göstermişti. Bayraktar'ın hedef alınmasına dair konuşan Mete Yarar, şunları kaydetti: 'Benim bugün sahada yaptığı projeyle çocuklarımın hayatını kurtaran adamı savunmayacağım da, onunla ilgili bir şey söylemeyeceğim de kimin için söyleyeceğim. PKK'nın binlerce avukatı varken, milli adamın avukatlığını yapmak bir madalyadır.' dedi.

Ne olmuştu?

Ilhan Omar'ın, Amerika İslam İlişkileri Konseyinin (CAIR) kuruluşu münasebetiyle düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmasındaki, "CAIR, 11 Eylül sonrasında kuruldu. Çünkü onlar birileri bir şeyler yaptığı için bizim de sivil özgürlüklere erişimimizin engelleneceğini fark ettiler" açıklamasına ilişkin tartışma yaşanmıştı.

Omar’ın "birileri bir şeyler yaptı" ifadesi ile 11 Eylül saldırılarını kastettiğini iddia eden New York Post gazetesi, ikiz kulelerin vurulma anının fotoğrafını "alın size birilerinin yaptığı bir şeyler" manşetiyle paylaşmıştı. New York Post gazetesinin Omar’ı hedef gösteren kampanyasına Trump da katılmıştı.

Trump Twitter hesabından, Omar'ın konuşmasındaki o ifadesinin ilgili video kesiti ile ikiz kulelerin vurulma anının video kesitlerinin montajlandığı bir görüntüyü, "Asla unutmayacağız" ifadesi ile paylaşıp büyük bir skandala imza atmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN
Unutulan taarruz silahlarından 'balta' VİDEO / 00:59

Unutulan taarruz silahlarından 'balta'

Kamil Çapçı Dünya & Politika Pazar 18:23, 17.11.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz