Dünya & Politika'Japon beyin iltihabı' 64 Hintliyi canından etti

'Japon beyin iltihabı' 64 Hintliyi canından etti

Hindistan'da 'Japon beyin iltihabı' salgını yaşanıyor. Dün 7 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 64'e yükseldi.

HABER MERKEZİ AA 2 DAKİKADA OKUNUR
'Japon beyin iltihabı' 64 Hintliyi canından etti
Japon beyin iltihabı sivrisinekler ile yayılıyor.

Hindistan'da 'Japon beyin iltihabı' salgını yaşanıyor. Dün 7 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 64'e yükseldi.

BEĞEN

Japon beyin iltihabı salgınında, dün 7 kişinin daha ölmesiyle yaşamını yitirenlerin sayısının 64'e yükseldi.

  • Ocak ayından bu yana toplam 234 pozitif Japon ensefalit vakası rapor edildi. Vaka sayısının geçen 2 haftaya göre azaldığı, ölümlerin daha çok kırsal alanlarda gerçekleşmesi nedeniyle yetkililerin endişeli olduğu bildirildi.

Bir sağlık yetkilisinin, kırsaldaki hastaların ehil olmayan kişilerce tedavi edildiğini, hastaların uzman doktorlara görünmesinin salgınla mücadelede daha etkili olacağını söylediği aktarıldı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 64'e yükseldi.
Hayatını kaybedenlerin sayısı 64'e yükseldi.

Japon beyin iltihabı nedir?

Japon Ensefaliti (JE) de denen virüsün neden olduğu, sivrisinek ısırıklarıyla yayılan, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen akut beyin iltihabıdır.

Nasıl bulaşır?

Virüs, Culex türü sivrisineklerden bulaşır. Bu virüs; domuzları, çeşitli yabani kuşları ve insanları enfekte eder. Sivrisinekler virüsü domuzlardan ve yabani kuşlardan aldıktan sonra hastalık yayıcı özellik kazanır. Sivrisinek beslenme süreci esnasında hayvanlara ve insanlara Japon Ensefaliti virüsünü taşır. Hastalık insandan insana veya hayvanlardan insana direkt bulaşmaz.

Hastalık özellikle pirinç üretimi yoğun olan yerlerde görülüyor.
Hastalık özellikle pirinç üretimi yoğun olan yerlerde görülüyor.

Belirtileri neler?

Culex türü sivrisineklerin taşıdığı Japon ensefaliti virüsünün bulaştığı kişilerin yüzde 1'inde hastalık gelişiyor. Hastalığın ileriki seyirlerinde ani başlangıçlı baş ağrısı, yüksek ateş, oryantasyon bozukluğu, koma, titreme ve kasılma gibi belirtiler ile beyin iltihabı (ensefalit) oluşabiliyor.

Yolcular için risk oluşturuyor

Japon Ensefaliti, Asya’da birçok ülkede, Batı Pasifik’te görülür. Öncelikle pirinç üretimi ve sulamasıyla ilgili olarak kırsal tarım alanlarında bulaşma olur. Çin, Japonya, Kore Yarımadası ve Rusya federasyonunun doğu kesimlerinde, ılıman bölgelerde hastalık çoğunlukla yaz ve sonbahar aylarında oluşur. Tropikal ve subtropikal bölgelerde risk yıl boyunca devam eder.

REKLAM

Aşılama sonucu Nepal, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam' da, daha yakın zamanda da Çin'in bazı bölgelerinde, Japonya ve Kore Cumhuriyetinde Japon Ensefaliti sıklığı azalmıştır. Japon Ensefaliti riski özellikle kentsel alanlarda, kısa süreli seyahatlerde çok düşüktür. Ancak risk mevsime (muson mevsimi boyunca risk yüksektir), konaklama tipine, faaliyetlere ve seyahat süresine göre değişir. İyi otellerde kalan ve sivrisinek ısırıklarına az maruz kalmayan kimselerde risk düşüktür. Ancak endemik bölgelerde bulunanlar, kırsal kesimlerde kalanlar, uzun süreli dışarıda kalmayı gerektirecek aktiviteler yapanlar ( yürüyüş, bisiklet, balıkçılık gibi), kampçılar, yüksek risk altında olabilirler.

Japon beyin iltihabının aşısı bulunuyor. Bu şekilde hastalıktan korunmak büyük ölçüde mümkün.
Japon beyin iltihabının aşısı bulunuyor. Bu şekilde hastalıktan korunmak büyük ölçüde mümkün.

Nasıl korunabiliriz?

Japon ensefaliti aşısı mevcuttur. Aşının koruyuculuğu yüksektir. 1 ay içerisinde, son doz seyahate gitmeden 1 hafta önce olacak şekilde 2 veya 3 doz olarak uygulanır. Gezileri 1 aydan uzun sürecekler için aşı tavsiye edilir. Kentsel alan dışında uzun zaman geçireceklere ve salgın bölgelerine seyahat edenlere de aşı önerilir.

Korunmada aşı kadar sivrisinek ısırıklarına karşı önlem almak ta önemlidir.

  • Bu amaçla:
  • Uzun kollu gömlek, uzun pantolon, şapka gibi vücudu kapatacak giysiler giyin.
  • Etken madde (örn:DEET) oranı yüksek sinek kovucu spreyler kullanın. Güneş koruyucu kullanacaksanız, ilkönce güneş koruyucu, üzerine sinek kovucu uygulayın.
  • Klimalı ve korunaklı mekanlarda kalmaya özen gösterin.

Ateş, başağrısı şikayetleriniz varsa parasetamol grubu bir ağrı kesici alın, bol sıvı tüketin ve acilen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Seyahatiniz hakkında hekiminizi mutlaka bilgilendirin.

Ne olmuştu?

Eyalette, geçen yıl 509 Japon ensefaliti vakası görülmüş, 94 kişi hastalık nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Ensefalitin bir başka türü haziranda Bihar eyaletinde 152 çocuğun ölümüne yol açmıştı.

REKLAM

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN
Türkiye'nin F-35 hamlesi ne olacak? VİDEO / 03:49

Türkiye'nin F-35 hamlesi ne olacak?

Ahmet Zarifoğlu Dünya & Politika Cuma 10:55, 19.07.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz