Dünya & PolitikaJaponya'da 31 yaşındaki kadın fazla çalışmaktan dolayı hayatını kaybetti

Japonya'da 31 yaşındaki kadın fazla çalışmaktan dolayı hayatını kaybetti

Japonya'da devlet televizyonu NHK'da çalışan 31 yaşındaki Miwa Sado'nun 'fazla çalışmaktan' dolayı hayatını kaybettiği belirtildi.

ÇAĞRI SAÇARALP DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Japonya'da 31 yaşındaki kadın fazla çalışmaktan dolayı hayatını kaybetti
arşiv

Japonya'da devlet televizyonu NHK'da çalışan 31 yaşındaki Miwa Sado'nun 'fazla çalışmaktan' dolayı hayatını kaybettiği belirtildi.

BEĞEN

Japonya’da 31 yaşındaki kadın fazla çalışmaktan dolayı yaşamını yitirdi.

The Guardian'da yer alan haberde, 2013'te geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Sado'nun bir ay içerisinde 159 saat fazla mesai yaptığı ve sadece iki gün izin kullandığı belirtildi.

Daha önce işçi standartları ofisi Sado'nun ölüm nedeninin 'karoshi' (fazla çalışma) olduğunu açıklamıştı ancak Sado'nun eski işvereni çalışma koşullarıyla ilgili detayları ilk kez bu hafta açıkladı.

Sado'nun ölüm nedeninin açıklaması benzer nedenle hayatını kaybeden Matsuri Takahashi'nin ölümünden bir yıl sonra geldi. 24 yaşındaki Takahashi, Dentsu reklam ajansındaki işinde ayda 100 saatten fazla mesai yapmış ve yaşadığı stres nedeniyle intihar etmişti.

Tokyo yönetimi üzerinde baskı arttı

Takahashi'nin ölümünün ardından Japonya'da mesai saatlerine ilişkin tartışmalar başlamış ve hak grupları mesai saatinin yasalarla sınırlandırılmasını istemişti.

Miwa Sado'nun ölümünün ardından Tokyo yönetimi üzerinde çalışma koşullarının yasalarca düzenlenmesi talebi konusunda baskı oluşması bekleniyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz