Dünya & PolitikaPetrol üreticileri düşen petrol fiyatlarını arttırmak için toplanıyor

Petrol üreticileri düşen petrol fiyatlarını arttırmak için toplanıyor

Düşen petrol fiyatları nedeniyle ekonomileri zora giren Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bugün Viyana'da toplanıyor...

DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Petrol üreticileri düşen petrol fiyatlarını arttırmak için toplanıyor
Düşen petrol fiyatları nedeniyle ekonomileri zora giren Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bugün Viyana'da toplanıyor...
BEĞEN
Gelirlerinin yüzde 72'sini petrolün oluşturduğu Suudi Arabistan ekonomisinin bütçe açığı 2015 yılında 98 milyar dolar olarak gerçekleşti. BBC'nin haberine göre; Bu yüzden Suudi Arabistan, petrole bağımlılığını azaltmak için yeni bir ekonomi planı oluşturmak durumunda kaldı.

Eylül ayında Bloomberg, bütçe açığını kapatmak için Suudi Arabistan yönetiminin 20 milyar dolar değerinde projesini iptal etmeyi planladığını kaleme aldı.

OPEC üyelerinden biri olan Venezuela da düşen petrol fiyatlarından ekonomisi en çok etkilenen ülkelerden biri. İhracatının yüzde 95'i ve kamu bütçesinin yarısı petrole dayanan Venezuela'da enflasyon yüzde 150-200 gibi rakamlara çıktı.
0. Suudi Arabistan-İran rekabeti
Suudi Arabistan-İran rekabeti
Bugün anlaşmanın önünde duran en büyük engellerden biri, bulundukları bölgenin iki büyük siyasi ve ekonomik rakibi olan Suudi Arabistan ve İran'ın uzlaşamaması olarak duruyor.

Eylül ayında OPEC'in vardığı görüş birliği paralelinde günlük üretimin 32.5 ve 33 milyon varil arasında tutulması hedefleniyor, ancak hangi üreticinin ne kadar kısacağı konusunda henüz bir karara varılmış değil.

0. Dünya genelindeki bütün ülkeleri etkileyecek toplantı
Dünya genelindeki bütün ülkeleri etkileyecek toplantı
Ekonomisi yıllardır ekonomik yaptırımların gölgesi altında olan İran günlük üretiminde düşüşe gitmek istemiyor. Ancak Suudi Arabistan, İran'ın anlaşma dışında kalmasına karşı çıkıyor.

OPEC dışı üreticilerden biri olan Rusya ise İran'a destek verdiğini belirterek alınan yeni üretim kararına uyabileceğini aktarmıştı.

Düşen petrol fiyatlarından ötürü üretici ülke ekonomileri zora girse de bu durum Türkiye gibi petrol ithalatçısı ülkelerin lehine işleyebiliyor.

Analistler, düşük petrol fiyatlarının özellikle Türkiye'nin cari açığını olumlu etkilediği görüşünde.

O yüzden bugün OPEC'in vereceği karar dünya genelinde bütün ekonomileri yakından etkiliyor.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.