Dünya & PolitikaS-400 ile Patriot füze savunma sistemlerinin karşılaştırması

S-400 ile Patriot füze savunma sistemlerinin karşılaştırması

ABD yapımı Patriotlar ile Rusya yapımı S-400’ler şu an dünyanın en gelişmiş füze savunma sistemleri arasında gösteriliyor. Peki bu iki sistemin arasındaki farklar neler? Hangi ülkeler bu sistemleri kullanıyor?

ABDÜLKERİM ARSLAN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
S-400 ile Patriot füze savunma sistemlerinin karşılaştırması
s-400 patriot farkı

ABD yapımı Patriotlar ile Rusya yapımı S-400’ler şu an dünyanın en gelişmiş füze savunma sistemleri arasında gösteriliyor. Peki bu iki sistemin arasındaki farklar neler? Hangi ülkeler bu sistemleri kullanıyor?

BEĞEN

Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’nın Türkiye’den çektiği, ilk olarak Körfez Savaşı'nda Suudi Arabistan ve İsrail'i korumak için kullanılan Patriotlar ile Türkiye'nin Rusya’dan almak için ön ödeminin sürdüğü S-400 füze savunma sistemlerinin arasındaki farklar…

0. Patriot ve S-400 füze savunma sitemleri nedir?
Patriot ve S-400 füze savunma sitemleri nedir?
S-400

S-400 füze savunma sistemi, ‘S’ serisi sistemlerinin devamı. Tüm hava ve uzay araçlarını imha etmek için geliştirilen ve NATO’nun ‘SA-21 Growler olarak tanımladığı S-400, Rus yapımı orta ve uzun menzilli füze savunma sistemi. Almaz-Antey şirketi tarafından üretiliyor. 

Patriotlar Raytheon şirketi tarafından üretilen, ABD ve genellikle NATO çatısı altındaki ülkeler tarafından kullanılan, genel amacı stratejik bölgeleri korumakla birlikte kara, deniz ve hava üslerini düşman saldırılarından korumak amacıyla geliştirildi.

0. Ne zaman envantere girdi?
Ne zaman envantere girdi?
Patriot
Rus yapımı S-400’ler ‘S serisinin devamı ve Patriotlar kadar eski değil. Daha yeni teknolojiye sahip olan S-400 Rus ordusunun envanterine 2007 yılında girdi. Patriot füze savunma sistemi ise 1982 yılında Amerikan ordusuna teslim edildi. Bu sistemler Körfez Savaşı’nda ve ABD’nin Irak işgalinde kullanıldı. 
0. Hangi ülkeler kullanıyor?
Hangi ülkeler kullanıyor?

Patriotları 15 ülke kullanıyor. NATO kapsamında üye ülkelere de yerleştirilebilen bu sistemler 2015'te Türkiye'den çekilmişti. 

Patriotları ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, İspanya, Yunanistan, Mısır, Japonya, Ürdün, Tayvan, Hollanda, İsrail ve Bahreyn kullanıyor. 

S-400’ü şu an sadece Rusya kullanıyor. Çin’e sevkiyat aşamasında olan S-400’ler için Türkiye ön ödeme yaparken, Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz aylarda bir anlaşma imzaladığı açıklandı. 

Hindistan’ın da S-400’ler için Rusya ile görüştüğü biliniyor.

0. Teknik özelliklerinin karşılaştırması
Teknik özelliklerinin karşılaştırması

Menzil

S-400: >250 km 

Patriot: 160 km 

Radar kapsama alanı 

S-400: 600 km 

Patriot: >150 km 

Kuruluş süresi: 

S-400: 5 dakika 

Patriot: 30 dakika 

Sistem tehdide karşı tepki süresi

S-400: 10 saniye 

Patriot: 15 saniye 

Hedefin vurulması için füzenin havadaki hızı

S-400: <4800 m/s 

Patriot: >2200 m/s

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
A ABDÜLKERİM ARSLAN GZT Editörü

GZT’de gündem editörü olarak çalışıyor. Daha çok dünyada yaşanan gelişmeleri takip ederek, uluslararası ilişkiler başlığı altındaki dikkat çeken konuları yakından inceliyor. Abdulkerim’e abdulkerim.arslan@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
Hemen Anlatalım: Bahreyn'de Filistin'i parçalayacaklar​ VİDEO / 02:14

Hemen Anlatalım: Bahreyn'de Filistin'i parçalayacaklar​

Haber Masası Dünya & Politika Salı 11:02, 25.06.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz