Dünya & PolitikaSaatler için yeni çözüm önerisi geldi

Saatler için yeni çözüm önerisi geldi

Yaz saatinin sabitlenmesi projesinin fikir babası İTÜ’lü akademisyenler, şikayetlere çözüm önerdiler: Sorun okulların erken başlaması. Aralık ile ocak ayları arasında batı bölgelerinde okullar yarım saat geç başlatılabilir.

SUAT YAHYAOĞLU DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Saatler için yeni çözüm önerisi geldi

Yaz saatinin sabitlenmesi projesinin fikir babası İTÜ’lü akademisyenler, şikayetlere çözüm önerdiler: Sorun okulların erken başlaması. Aralık ile ocak ayları arasında batı bölgelerinde okullar yarım saat geç başlatılabilir.

Yoğun şikâyetlere neden olan yaz saati uygulamasının proje fikri, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) akademisyenlerine ait.

Enerji Bakanlığı'nın yaz saati uygulamasını sabitlerken esas aldığı 'Yaz Saati Uygulaması Güneş Işınımı, Güneşlenme Süresi ve Elektrik Tüketim Verilerine Bağlı Olarak Analizi ve Modellemesi' adlı projenin sahibi akademisyenler, uygulamadaki sorunun aşılması için okulların geç başlaması gerektiğini söylüyor.

Projeyi yöneten İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, şikâyetlere ilişkin, “Aralık ile ocak ayları arasında, batı bölgelerinde, ihtiyaç duyulan illerde, çocukların eğitimi sömestr tatiline kadar yarım saat geç başlatılabilir” diyor.
0. - Devlet okulları biraz daha geç başlatabilir
- Devlet okulları biraz daha geç başlatabilir
Yine aynı projenin akademisyenlerden İTÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Koordinatörü Psikolog Cem Demirbaş da, yılda iki kez yapılan saat değişikliğinin insan psikolojisini olumsuz etkilediğini savunuyor. Demirbaş, “Ortada bir mağduriyet varsa, devlet okulları biraz daha geç başlatabilir. Zaten ben sabah saat 7'de dersin başladığı başka ülke görmedim. Dünya mesai ve okul saatlerinin 10 olmasını konuşuyor” dedi.
0. - İstanbul'da okul zili başlangıç saatlerini değiştirmenin neden zor olduğunu belirten 5 maddede​
- İstanbul'da okul zili başlangıç saatlerini değiştirmenin neden zor olduğunu belirten 5 maddede​
5 bin 736 okulda 2 milyon 672 bin öğrencinin, 149 bin öğretmenin bulunduğu İstanbul'da bir valilik yetkilisi, okul zili başlangıç saatlerini değiştirmenin neden zor olduğunu 5 maddede şöyle sıraladı:

- Başlangıç saatini 07.00 yerine 8.30'a aldığınızda her şey altüst olur. Sabahçılar trafikte daha uzun kalır. Okul için sabah saat 6'da yola çıkan çocuk, bu kez 7'de çıkar, hava yine karanlık olur.

- Öğlenciler için ise ders bitiş saati uzar. Onlar da okuldan bu kez gece karanlığında çıkar.

- Kamu kurumları ve şirketlerin mesai saati ile okul saatleri çakışacağı için trafik daha da artar.

- Çalışan veliler için çocukları servise kim bindirecek, okula kim bırakacak sorunu ortaya çıkar.

- Okul servisleri, ders saatlerine göre hem öğrenci hem çalışan servisi yapıyorlar. Dolayısıyla çocukları bırakıp çalışanları almak üzere plan yaptılar. Servis hizmeti verdikleri diğer çalışanlar ne yapacak?
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
SUAT YAHYAOĞLU GZT Editörü

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapıyor. GZT’de haftaiçi yayınlanan ‘Mesai Sonu’ programını hazırlayıp sunuyor. Türkiye’den ve dünyadan bulduğu ilginç haberlerle tanınıyor. Suat'a suat.yahyaoglu@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz