Dünya & PolitikaSır çözülüyor: Rus generalin torunu konuştu

Sır çözülüyor: Rus generalin torunu konuştu

Ardahan’da inşaat kazısında bulunan mezarın Rus general Vasiliy Geyman olduğu düşünülürken, generalin torunu olduğunu iddia eden Boris Akimov konu ile ilgili konuştu.

ABDÜLKERİM ARSLAN DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Sır çözülüyor: Rus generalin torunu konuştu
rus cesedin torunu

Ardahan’da inşaat kazısında bulunan mezarın Rus general Vasiliy Geyman olduğu düşünülürken, generalin torunu olduğunu iddia eden Boris Akimov konu ile ilgili konuştu.

BEĞEN

Ardahan’da geçtiğimiz günlerde bir inşaat kazısında bir oda mezar bulundu. Türkiye'nin gündemi oturan mezarın içerisinden çıkan mumyalanmış cesedin kimliğinin Tümgeneral Vasiliy Geyman olabileceği iddia edildi. 1877-1878 yılında Rus-Türk savaşına general olarak katıldığı belirtilen Rus general Geyman 13 Nisan'da 1878 yılında Kars'ta veba hastalığında dolayı hayatını kaybetti.

Rusya'da da gündem olan ceset ile ilgili Sputnik'ten Fuad Safarov'a konuşan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'ın torunu Boris Akimov duygularını şöyle paylaştı:

"Haberleri duyar duymaz çok heyecanlandım. Ben dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan'ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyordum. Fakat mezar listesinde dedemin ismi yoktu. Dolayısıyla bugüne kadar çok aradım. Nihayet haberi ve fotoğrafı görür görmez çok heyecanlandım. Çok şeyler örtüşüyor. Örneğin vefat ettiği tarih ve yer. Fotoğraftaki general rütbesi de. Tümgeneral rütbesinde 3 yıldız var."

DNA ANALİZİ VERMEYE HAZIRIM

Akimov sözlerine şöyle devam etti:

"Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'ni aradım. Konuyla ilgili resmi bir bilginin olmadığını söylediler. Telefonumu aldılar. DNA analizi vermeye hazırım. Tabutun dedeme ait olabileceği haberlerini basında gördüm. Şükranlarımı iletiyorum. Benim tanıdığım tarihçiler de tabutun dedeme ait olabileceğini düşünüyor. Tabii bazı tarihçilere göre, konu çok karmaşık. Çeşitli iddialar var. Ama ben tabutun dedem Geyman'a ait olduğunu düşünüyorum."

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
A ABDÜLKERİM ARSLAN GZT Editörü

GZT’de gündem editörü olarak çalışıyor. Daha çok dünyada yaşanan gelişmeleri takip ederek, uluslararası ilişkiler başlığı altındaki dikkat çeken konuları yakından inceliyor. Abdulkerim’e abdulkerim.arslan@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz