Dünya & PolitikaTürkistan kentinin ilim yuvası: Ahmet Yesevi Üniversitesi

Türkistan kentinin ilim yuvası: Ahmet Yesevi Üniversitesi

Türk dili konuşan Devlet ve topluluklara mensup öğrencileri aynı çatı altında toplayan Orta Asya'nın tarihi ilim ve kültür merkezi olan Türkistan şehrinde kurulan Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne dair merak edilenleri sizler için derledik.

ÇAĞRI SAÇARALP DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Türkistan kentinin ilim yuvası: Ahmet Yesevi Üniversitesi
arşiv

Türk dili konuşan Devlet ve topluluklara mensup öğrencileri aynı çatı altında toplayan Orta Asya'nın tarihi ilim ve kültür merkezi olan Türkistan şehrinde kurulan Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne dair merak edilenleri sizler için derledik.

BEĞEN

İslam’ın değerlerini Türk kültürünün değerleri ile kaynaştıran Türk dilinin zenginleşmesini sağlayan,"Pir-i Türkistan" Hoca Ahmet Yesevi'nin türbesinin bulunduğu Kazakistan'ın Türkistan şehrinde temelleri atılan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin uluslararası, özerk statüye sahip, ortak devlet üniversitesidir. İşte üniversiteye dair merak edilenler...

Hoca Ahmet Yesevi Türbesi
Hoca Ahmet Yesevi Türbesi

0. Ne zaman kuruldu?
Ne zaman kuruldu?

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Süleyman Demirel arasında, 29 Nisan-1 Mayıs 1992 tarihinde gerçekleşen Almata zirvesinde yayımlanan “Ortak Bildiri” ve 1 Mayıs 1992'de iki ülke arasında imzalanan “Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Alanlarında İşbirliği Anlaşması” ile, Türkistan Devlet Üniversitesinin iki ülkenin ortak üniversitesi hâline getirilmesi kararı alınmıştır. 

İki ülke Hükümetleri arasında, “Türkistan Şehrinde Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Kurulmasına Dair Anlaşma” ise, 31 Ekim 1992'de Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'nde Ankara'da imzalanmıştır. 

0. Üniversitenin kurulma amacı
Üniversitenin kurulma amacı
Türk Devlet ve Toplulukları arasındaki dostluk ve dayanışmanın sembolü amacı güden üniversite Türk Dili konuşan Devlet ve Topluklara mensup öğrencileri, bir çatı altında eğiterek millî ve ahlâkî değerlere bağlı bireyler yetişmek üzere kurulmuştur.
0. Öğrenci alımı 1994-1995 Öğretim yılında başladı
Öğrenci alımı 1994-1995 Öğretim yılında başladı
Üniversitenin iki ülke arasında ortak ve uluslararası bir öğrenim kurumu hâline gelmesinden sonra, Ahmet Yesevi Üniversitesi adına öğrenci alımı 1994-1995 Öğretim Yılında başlamış ve bu çerçevede Türkiye'den ve diğer Türk devlet ve Topluluklarından öğrenciler Kazakistan'a gönderilmiştir. Ahmet Yesevi Üniversitesinde, bugün 10  fakülte ve 1 yüksekokulda 12 binden fazla öğrenci öğrenim görmekte ve 900’ü aşkın akademik personel görev yapmaktadır.
0. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite ziyareti
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kazakistan ziyareti sırasında Uluslararası Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi'nde fahri doktora unvanı verilmişti.

Törende kendisine verilen fahri doktora için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’ni, Türkiye ile Kazakistan arasındaki iş birliğinin önemli sembollerinden biri olarak gördüğünü belirtmişti. Erdoğan, “Tarihte “Türk Rönesansı” diye ifade edilen medeniyet hamlesinin harcı, işte burada, bu topraklarda karılmıştır. Bu harcın temelinde muhabbet vardır, saygı vardır, bilgi vardır, erdem vardır, hikmet vardır” ifadelerini kullanmıştı.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
Ç ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz