Dünya & PolitikaTürkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu başladı

Türkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu başladı

Sultangazi Belediyesi tarafından 4-5 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu'nun ilk günü Belediye Başkanı Cahit Altunay'ın ev sahipliğinde, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, STK'lar ve öğrencilerin katılımıyla Sultangazi'de başladı.

HİKMET YALÇINKAYA GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
Türkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu başladı
Türkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği

Sultangazi Belediyesi tarafından 4-5 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu'nun ilk günü Belediye Başkanı Cahit Altunay'ın ev sahipliğinde, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, STK'lar ve öğrencilerin katılımıyla Sultangazi'de başladı.

BEĞEN

Sultangazi Belediyesi tarafından 4-5 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu'nu başladı.

Türkiye ve dünyadan akademisyenlerin yanısıra Çin, Avusturya, Malezya ve Endonezya'dan bilim insanlarının katılacağı 42 kişi konuşma yapacak.

Sempozyum başladı

Sempozyumda 6 oturum olacak. İstanbul'da kapsamlı bir "Gençlik Araştırması" raporunun değerlendirileceği sempozyumda, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, Türkiye Teknoloji Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar'ın katılacağı 2 günlük program bugün başladı.

Sempozyum Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay'ın konuşması ile başladı. Gençlik Araştırması verileri açıklandı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, gençlerin kendi kimlikleriyle kuşandıklarında gerçek anlamda öz güveni besleyecek bir dengeyi yakalayacağını belirterek, "Geçmişi olmayanın geleceği olmaz, diyoruz. Geçmişini tanımayan kendine ait bir gelecek inşa edemez." dedi.

  • Erdoğan, Sultangazi Belediyesi tarafından Sultangazi Belediyesi Nikah ve Konferans Sarayı'nda düzenlenen Türkiye'nin Yüzyılı ve Geleceği Uluslararası Gençlik Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, organizasyonda sadece akademisyenlerin değil, gençlerin de büyük katkısı olduğunu söyledi.

Sempozyumun altyapısına kaynak teşkil eden bir saha araştırması olmasının önemine işaret eden Erdoğan, bugün ve yarın yapılacak toplantılarda, oturumlarda gençlerin de katkısı olduğunu görmenin çok güzel olduğunu anlattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğiyle Türkiye Gençlik STK'larını kurduklarını hatırlatan Bilal Erdoğan, şöyle devam etti:

  • "Şu anda 92 üye sivil toplum kuruluşu ile benzer çalışmaları yapmanın gayreti içerisindeyiz. Nitekim 3 Kasım'da, Türkiye Gençlik Zirvesi ile üye sivil toplum kuruluşlarımızın katılımıyla gençliğin meselelerini yine bir saha araştırmasına dayanarak konuşacağız, tartışacağız, değerlendireceğiz. Geleceğimizi belirleyecek gençlerimizin kendilerini daha iyi hissetmeleri için daha büyük ufuklara yelken açabilmeleri için neler yapılabilir, neler yapılmalı? Bunları değerlendireceğiz."

Bilal Erdoğan, "Özgüven meselesi çok belirleyicidir. Bir ülke için de çok belirleyicidir. Dik duruş sahibi olabilen kendi ile ilgili meselelerde kendi kararlarını verme dirayetini sergileyebilen bir ülke olmak çok önemli. Geçtiğimiz 16 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özgüven sahibi olmamız ülkemiz için ne denli önemli olduğunu ve gerçekten nasıl bir farklılık arz ettiğini yaşayarak gördük. Önceden başka devlet başkanlarının yanında boyun büken el bağlayan liderlerden, bugün hakikaten diklenmeden dik durabilen ülkesinin menfaatlerini kora kora savunabilen bir ülke olabilmeyi sayın Cumhurbaşkanımızdan öğrendik. Şimdi bu özgüveni gençlerimizin kuşandığını görüyoruz" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bu sabah Batman'da şehit düşen 4 askerimizin aile ve sevdiklerine başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Kasapoğlu, "Sempozyumdan dolayı aranızda olmaktan dolayı mutluluk duydum. Gençlik sosyolojik ve kültürel boyutlarıyla aslında karmaşık bir olgular bütünü. Tarihsel süreçte sıksık değişik biçimlerde tanımlanmış ve yorumlanmış bir kavram. Gençlik sadece zaman bakımından değil, muhteva bakımından da her daim tartışmalı bir kategori ola gelmiş. Bugün gençliğe yöneltilen algı ile gençliğin kendisine ait algısı bütünüyle olmasa bile gençliğin bir talep odapı olarak tespitine dayanıyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençliği bir talep odağı ve sorunluluklar odağı olarak gören bir yaklaşımından çıkmayı talep ediyoruz diyerek, "Gençlerimizi sadece talep eden değil, aynı zamanda üreten ve verimli olmayı öğreten bireyler olarak görmek istiyoruz." açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
NATO Zirvesi'nde liderlerden 'Trump dedikodusu' VİDEO / 00:36

NATO Zirvesi'nde liderlerden 'Trump dedikodusu'

Ahmet Zarifoğlu Dünya & Politika Çarşamba 15:52, 04.12.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz