Bu KJ’lere bişey olmuş

Sırada KJ operatörlerinin gözünden kaçan ve bu haliyle dikkatimizi çekmeyi başaran görüntüler var.

Bu KJ’lere bişey olmuş

Barack Obama

Haber ve normal programlarda yapılan KJ (altyazı) hatalarından bazılarını derledik. Kimi dikkatsizlik kimi kelime benzerleri üzerinden yapılan hatalar ama görülmeye değer. Medyayı günlük takip edenler buradakinden daha komik yazılarla karşılaşabilir.

0. Cumhurbaşkanı cumhurbaşkanı ile açılış yaparken

Bu KJ’lere bişey olmuş


Derlemenin ilki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu birlikte katıldığı bir açılış töreninden. Altyazıda Başbakanın adı geçmiyor. Cumhurbaşkanı açılışı kendi kendisi ile yapıyor. 

0. Bir bulunma bilmecesi

Bu KJ’lere bişey olmuş

Bu güzel hata da bir kadın programından, altyazıya bakılırsa biri bulunmuş ama bulunan zaten maden arama yöntemiyle bulunmuş. Bunun üzerine gösterilen fotoğraf da bulunduğu iddia edilen kadın değil bir erkek. 

0. Hep hatalı yazım Tüekiye'de olacak değil ya

Bu KJ’lere bişey olmuş

Hatalar sadece ülkemize matuf değil dünya üzerindeki başka yerlerde de bu hataları görmek mümkün. Mesela CNN İnternational’da verilen bir haber ABD Başkanı olarak bildiğimiz Barack Obama, aslında Venezuela başkanı. 

0. Sultanahmet'te bişey olmuş

Bu KJ’lere bişey olmuş

Sultanahmet’te bişey olmuş. Artık gerisi sizin hayal gücünüze kalmış, bu kadar hazır bilgi düşkünü olmayın canım, ne olduğunu bilseler sizden saklayacak halleri yok. Sultanahmet’te bişey olmuş işte. 

0. Ahmet Davutoğlu Almanya başbakanıyken

Bu KJ’lere bişey olmuş

Ahmet Davutoğlu’nun Almanya başbakanı olduğu o günler. Tabi siz bilmezsiniz bundan yıllar önce idi…

0. Biraz kafa karışıklığı iyidir

Bu KJ’lere bişey olmuş

Burada kafanız bira karışabilir. CHP’den AK Parti’ye cevap verdiğini düşündüğünüz parti sözcüsü Haluk Koç, AK Parti sözcüsü olarak yazılmış. Bununla da yetinilmemiş, kendi partisinden kendi partisine cevap veriyor gibi olmuş. 

0. Çok amaçlı KJ

Bu KJ’lere bişey olmuş

Burada da altyazının çok farklı şekillerde kullanılabilme imkanıyla karşı karşıyayız. Herhangi bir yazım hatası yok ama normal şartlarda ekranın alt köşesinde bulunması gereken kj metni, konuğun dekoltesini kapatmak için paravan yapılmış ve neredeyse ekranın ortasına konulmuş.