Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'devr-i âlem'

Referandumun ardından "Önümüzde yepyeni bir dönem var." açıklanmasında bulunan Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın bir buçuk ay içerisindeki yoğun ve dikkat çekici yurt dışı programı belli oldu.

Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'devr-i âlem'

erdoğan ziyaretleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta ABD'li ve Rus muhatapları olmak üzere peş peşe önemli görüşmeler yapacak. Önümüzdeki bir buçuk ay içinde sırasıyla Hindistan, Rusya, Çin, ABD ve AB liderleriyle temaslarda bulunacak olan Erdoğan'ın gündemini ekonomik ilişkilerle birlikte PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele oluşturacak.

0. İlk durak büyüme rekorları kıran Hindistan

Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'devr-i âlem'

Bir aylık yoğun dış politika gündeminin ilk durağı Hindistan olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Nisan'da dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden sayılan Hindistan'a gidecek. Türkiye-Hindistan İş Forumu'na katılacak olan Erdoğan, Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile görüşecek. Ana gündem iki ülke arasında ekonomik ilişkileri geliştirmek.

0. Erdoğan, Hindistan Zirvesi'nin ardından Soçi'de Rus lider Putin ile görüşecek

Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'devr-i âlem'

Soçi'de Putin'le zirve Erdoğan'ın mayıstaki ikinci durağı Rusya olacak. 3 Mayıs'ta çok sayıda bakanla birlikte gideceği Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek olan Erdoğan'ın gündeminin önemli başlıklarından birini Suriye'deki gelişmeler oluşturacak. Bu ziyarette Ankara, Moskova'ya "Rusya yapıcı rol alırsa, Suriye'de itilaf çözülür. Siyasi geçiş süreci konuşulmaya başlanır" mesajını verecek.

Zirve iki ülkenin ekonomik ilişkileri ve enerji alanındaki çalışmalar açısından da önemli. Erdoğan ve Putin, en son 10 Mart'ta Moskova'da bir araya gelmişlerdi. Erdoğan'ın bu ziyarette söz verilmesine karşın yaşama geçmeyen Türk işadamlarına vize kolaylığını da gündeme getirmesi öngörülüyor.


0. Çin ile ekonomik işbirliği artıyor, çeşitli anlaşmalar için imzalar bekleniyor

Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'devr-i âlem'

Çin ile anlaşma hazırlığı Dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri olarak görülen Çin, 14-15 Mayıs günlerinde Pekin'de, Kuşak ve Yol Zirvesi için 65 ülkenin liderini buluşturacak. Erdoğan, başta Çin Devlet Başkanı Şi Jinping olmak üzere çok sayıda ikili görüşme yapacak. Kuşak Yol Zirvesi'nde Pekin'den Avrupa'ya kadar uzanacak demir yolu çerçevesinde yapılacak ticari ve ekonomik işbirliği alanlarını kapsayan anlaşmaya Türkiye adına Erdoğan'ın da imza atması bekleniyor.

0. Cumhurbaşkanı Erdoğan PKK ve FETÖ'yle mücadele ile birlikte Suriye'yi görüşmek için ABD Başkanı Trump ile ilk kez görüşecek

Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'devr-i âlem'

Pekin'den sonra gözler, Erdoğan'ın Çin ziyaretinin hemen ardından ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geleceği 16-17 Mayıs tarihli ABD temaslarına çevrilecek. Ankara, Washington ziyaretini iki ülke ilişkileri açısından 'tarihi' olarak niteliyor. Trump, Erdoğan'ı referandum sonrası tebrik amaçlı aradığı 18 Nisan gecesi "Yüz yüze görüşelim, bizim için çok önemli, sizinle çalışmak istiyoruz" sözleriyle Beyaz Saray'a davet etti. Sonrasında da Beyaz Saray, mayıs için tarih verdi. Ele başı Fetullah Gülen'in iadesi ve FETÖ faaliyetlerinin kısıtlanması, Suriye, PYD ve PKK konularında Türkiye'nin hassasiyetleri, Rakka operasyonu, ekonomik ilişkiler gibi dosyalar üzerinde çalışmalar başladı.

Ancak Ankara "Obama döneminde oluşan hasarın ardından Türk- Amerikan ilişkilerinin yeni bir çerçeveye oturtulabilmesi" için görüşmeyi tarihi olarak yorumluyor.


0. Gerginliğin eksik olmadığı AB ile temas dönemi başlıyor: Erdoğan 25 Mayıs'ta NATO Zirvesi'nde AB liderleriyle buluşacak

Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'devr-i âlem'

Yoğun diplomasi trafiğinin mayıstaki son durağı Brüksel. Erdoğan, 28 üye ülkenin liderleriyle 25 Mayıs'ta NATO Zirvesi'nde buluşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'ye üye ülkelerin liderleriyle görüşmeler yapması, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'la bir araya gelmesi planlanıyor. Ankara, Ankara-Brüksel ilişkileri konusunda, "Türkiye ile devam etmek istiyorsanız, devam edeceğiz. Ancak fasıllar, vize muafiyeti, AB'deki PKK ve FETÖ varlığı konusunda sorunları çözmemiz lazım" diyecek.

(Kaynak: Hürriyet)