TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başlıyor

TBMM Genel Kurulu, yaklaşık 1 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına bugün yeniden başlıyor.

TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başlıyor

TBMM Genel Kurulu, yaklaşık 1 aylık aranın ardından yasama çalışmalarına bugün yeniden başlıyor.

TBMM Genel Kurulu, yaklaşık bir aylık aranın ardından yasama çalışmalarına bugün tekrar başlarken, bu haftaki en önemli gündem maddesi olağanüstü halin (OHAL) uzatılması olacak.

TBMM Genel Kurulu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumartesi günü özel gündemle toplanmasının ardından bu hafta bugünden itibaren çalışmalarına tekrar başlayacak.

Meclisin en önemli gündem maddesi ise OHAL'in 19 Temmuz Çarşamba günü saat 0100'den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi olacak.

Genel Kurulda ayrıca, Birleşmiş Milletler geçici görev gücü bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin UNIFIL harekatına iştirak etmesi hususunda TBMM'nin kararıyla uzatılan izin süresinin, 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren 31 Ekim 2018 tarihine kadar tekrar uzatılmasına dair Başbakanlık Tezkeresi de görüşülecek.

Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da Genel Kurulda bu hafta ele alınan konulardan birisi olacak.

Genel Kurul çalışmalarının yanı sıra AK Parti ve MHP'nin, 18 maddelik Meclis İçtüzük değişikliğine ilişkin ortak teklifinin görüşmelerine, TBMM Anayasa Komisyonunda bugün devam edilecek.

Komisyon, 12 Temmuz Çarşamba günü yaptığı toplantıda, teklifi alt komisyona sevketmişti. Teklifi 14 Temmuz Cuma günü alt komisyon raporu üzerinden görüşen komisyon, teklifin tümü üzerindeki görüşmelerini tamamlamıştı.